Twórczość Marii Konopnickiej w zasobach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

25-04-2022

Twórczość Marii Konopnickiej w zasobach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

Decyzją Sejmu RP celebrujemy właśnie Rok Marii Konopnickiej, poetki i publicystki związanej również z naszym regionem.

Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Matka licznego potomstwa. Najpierw przykładna żona, a następnie uniezależniona od męża samodzielna kobieta. W podjęciu decyzji o rozstaniu pomogły przychylne recenzje jej debiutu (cykl poetycki W górach) pióra Henryka Sienkiewicza. Była związana z Warszawą i Krakowem. Ostatnie dwadzieścia lat życia spędziła w ciągłej podróży po Polsce i Europie.

Została zapamiętana przede wszystkim jako autorka Roty, licznych nowel, a także utworów dla dzieci. Pisała również do prasy, jej artykuły drukowano w Kłosach, Świcie, Gazecie Polskiej, Kurierze Warszawskim czy Bluszczu.

Była poliglotką – znała 10 języków obcych, w tym niemiecki, francuski, rosyjski, czeski, angielski i włoski. Tłumaczyła utwory m.in. Heinricha Heinego, Paula Heysego, Edmonda de Amicisa.

Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Spoczęła na cmentarzu Łyczakowskim.

We współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej digitalizujemy dorobek artystki. Kolekcję jej dzieł podzieliliśmy na następujące części: nowele i opowiadania, poezje, poematy i fragmenty dramatyczne, literatura dziecięca, publicystyka, przekłady, muzykalia, opracowania życia i twórczości, korespondencje, dedykacje i dyplomy. Niektóre egzemplarze książek opatrzone są odręczną dedykacją twórczyni.

Stale powiększamy naszą kolekcję, ponieważ chcemy umożliwić naszym Czytelnikom szerokie spojrzenie na twórczość poetki.

Ciekawostką na stronie PBC są telegramy z wykaligrafowanymi podpisami dzieci dla Marii Konopnickiej na 25-lecie pracy twórczej w 1902 roku. „Mały Światek”, pisemko dla dzieci wydawane we Lwowie, zamieściło blankiet telegramu z instrukcją, jak go wypełnić, i zachętą do przesyłania życzeń dla poetki na adres redakcji. W Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej zamieściliśmy kilkadziesiąt tych rękopisów ze zbiorów Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Zapraszamy do Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej!

Barbara Pawlikowska
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych