Stronę odwiedzono:
26151428 razy
|
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Filia nr 13, ul. Iwonicka 38
zaprasza w podróż po niesamowitych miastach świata
wraz z wielkoformatowymi ilustracjami czeskiego malarza i autora książek
Miroslava Šaška
Wystawa dostępna w dniach 6-30 grudnia 2022 r., w godzinach otwarcia biblioteki
Wybierzcie się w niezwykłą podróż w stylowe lata 60., by podziwiać zapierającą dech w piersiach architekturę najpiękniejszych miast świata i poznać zwyczaje ich mieszkańców. Waszym przewodnikiem będzie czeski mistrz ilustracji Miroslav Šašek, autor słynnych na całym świecie ilustrowanych książek z serii "Oto jest...".
Paryż, Rzym, Nowy Jork, Wenecja, Londyn, Monachium... Tworzona od końca lat 50. seria albumów ukazuje najsłynniejsze miasta i rozpoznawalne zabytki. Wysmakowane i pełne humoru ilustracje Šaška zapraszają do świata sprzed lat pokazując nie tylko budynki, ale także zwyczaje, stroje i pojazdy i mnóstwo ciekawych szczegółów. W interesujący sposób prezentują słynne miasta, zachęcając do podróżowania i uważnego odkrywania nieznanych miejsc.
Przewodniki z serii "Oto jest..." przyniosły swojemu twórcy międzynarodową sławę i wciąż zachwycają młodych czytelników na całym świecie. W Polsce nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazało się 6 z liczącej aż 18 tytułów serii. Na ich podstawie przygotowana została wystawa, która oczaruje zarówno dzieci, jak i dorosłych.*
*(Opis za Wydawnictwo Dwie Siostry)
Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia ekspozycji poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi
Wystawę zatytułowaną „Ignacy Łukasiewicz – szejk z Galicji” tworzy 6 tematycznych plansz obejmujących najważniejsze wydarzenia dotyczące życia i działalności wynalazcy lampy naftowej, farmaceuty, przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, pioniera przemysłu naftowego w Europie, filantropa, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego.
Informacje rzeczowe i ikonograficzne pogrupowano i podzielono na zagadnienia:
W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza.
W uchwale Sejmu RP ustanawiającej Rok 2022 Rokiem Łukasiewicza napisano: „Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata… Szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników”.
Wystawę można oglądać przez cały grudzień w godzinach otwarcia Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33A.
Wstęp wolny. Zapraszamy.