Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855058 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, 14 maja 2022 r. - relacja

14-05-2022


Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Rzeszowie, 14 maja 2022 r. - relacja

 

Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyła się po raz dwunasty – po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi. Wspaniale było ponownie uczestniczyć w nocnej podróży naszych zwiedzających i otworzyć drzwi biblioteki na oścież, zapraszając tłumy do skorzystania z przygotowanych atrakcji. Wydarzenie WiMBP równocześnie towarzyszyło 16. Europejskiej Nocy Muzeów.
 

Tematem przewodnim Nocy WiMBP w Rzeszowie stały się podróże. W programie atrakcji znalazły się:
 

  • warsztaty rękodzielnicze pod kierunkiem Małgorzaty Lasek „Kolaże z podróży”;
  • spotkanie z podróżnikami: Karoliną i Adrianem Wrześniami, autorami bloga TOPKARPACIE;
  • pokaz filmu „Płaje” (2019) w reżyserii Rado Barłowskiego. Pokaz został zorganizowany we współpracy z Podkarpacką Komisją Filmową;
  • wystawa najcenniejszych zbiorów WiMBP w Rzeszowie: cymeliów, dokumentów życia społecznego, starodruków, książek dziewiętnastowiecznych oraz liberatury;
  • zwiedzanie Magazynów Książek oraz zbiorów bibliotecznych Czytelni Głównej;


Wydarzeniami towarzyszącymi był Kiermasz Książki Wyczytanej za Złotówkę oraz fotobudka z motywem podróżniczym.

 

Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie rozpoczęła się punktualnie o 19.00 i trwała do północy. Pierwszym z wydarzeń były warsztaty „Kolaże z podróży”. Pani Małgorzata Lasek jako artystka prowadząca rozpoczęła opowieść o sztuce kolażu, a także pokazała uczestniczkom swoje prace. Uczestniczki miały za zadanie wykonać kolaż z wycinków gazet, kartonów, naklejek, tasiemek, koronek w dekoracyjnej ramce o formacie A4. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, nawet już w trakcie trwania znalazły się osoby chętne do dołączenia do tej twórczej zabawy.

 

Kolejnym punktem programu było spotkanie ze znanymi w naszym regionie blogerami-podróżnikami: Karoliną i Adrianem Wrześniami, którzy zajmują się tworzeniem własnej strony internetowej „TOPKARPACIE”. To para podróżników i miłośników Podkarpacia. Podczas spotkania przestawili najciekawsze i nietypowe miejsca z regionu, do których warto się wybrać nawet podczas jednodniowej wycieczki. Prezentacja pokazała piękne fotografie z ich wypraw. Uczestnicy aktywnie brali udział w dyskusji, wspominając własne podróże i ulubione miejsca. Spotkanie zakończyło się głośnymi brawami. 

 

Ogromną atrakcją, szczególnie dla rodzin z dziećmi była fotobudka z podróżniczym motywem. By urozmaicić fotografie, przygotowano eksponaty: dziejowy aparat fotograficzny z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, lornety, lupy, kapelusze. Do ostatnich minut fotobudka cieszyła się powodzeniem.

 

O 22.00 i 23.00 odbył się pokaz filmu „Płaje” w reżyserii Rado Barłowskiego. Pokaz został zorganizowany we współpracy z Podkarpacką Komisją Filmową. „Płaje” to wschodniokarpacki termin oznaczający górskie drogi. Film zabrał widzów w sentymentalną podróż głównego bohatera przez Wschodnie Karpaty i ukazał intymny portret ludzi gór.

 

Do samej północy zwiedzający gościli w Magazynie Książek oraz na wystawie najcenniejszych zbiorów Biblioteki, które na co dzień nie są udostępnianie czytelnikom. Zwiedzający mogli obejrzeć: rękopisy, inkunabuły, stare druki, pocztówki z XIX i początku XX w., dokumenty życia społecznego z XVIII i XIX w., rzadkie książki z XIX w., reprinty i książki liberackie.

 

Wśród eksponatów zgromadzonych na wystawie znalazły się m.in. rękopis sporządzony na pergaminie, w języku łacińskim, pochodzący z 1433 r., w którym arcybiskup Jan Rzeszowski zatwierdził wyposażenie kościoła we wsi Buszcze koło Lwowa;  rękopis z 1726 r., w sprawie ustanowienie pięciu jarmarków rocznie w Łańcucie, opatrzony oryginalną pieczęcią i podpisem króla Augusta II; listy pisarzy polskich (Elizy Orzeszkowej, Władysława Stanisława Reymonta, Lucjana Rydla, Stefana Żeromskiego, Kazimierza Tetmajera) oraz osób związanych z teatrem (Wandy Siemaszkowej) do poety, dramaturga i krytyka teatralnego Józefa Wiśniowskiego.

 

Zainteresowanie zwiedzających wzbudzały dwa inkunabuły (1483 r. i 1496 r.) które obrazują przemieszanie tradycji rękopiśmiennej z nowo powstałą sztuką typograficzną.

 

Wśród starodruków uwagę przyciągała również „Biblia Brzeska” z 1563 r., „Zwierciadło” Mikołaja Reja 1568 r. z drzeworytową podobizną pisarza oraz „Nowy Testament” Marcina Lutra z 1589 r. „Historia Polonica” Jana Długosza z 1615 r., „Żywoty Świętych” Piotra Skargi z 1644 r. i „Dzieje w Koronie” Łukasza Górnickiego z 1637 r. reprezentowały druki  XVII- wieczne. Z dużym zainteresowaniem spotkał się „Medyk domowy” Samuela Beimlera z 1749 r., z którego można dowiedzieć się jak mało kosztującymi lekarstwy leczyć choroby.

 

Wśród książek wydanych po 1800 r. zwiedzający zwracali uwagę na „Dziady” z 1833 r. oraz pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” z 1834 r. Adama Mickiewicza wydane w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego. Wzrok przyciągał również „Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze budynki wsi Zarzecze” Magdaleny Morskiej z 1836 r. Na wystawie znalazły się również dokumenty życia społecznego, obrazujące życie codzienne w naszym regionie m.in. : Certyfikat z 26 października 1779 r. wystawiony w Leżajsku , potwierdzający wystawienie na żądanie Rządu Krajowego, do poboru z majątku Zaczernie 2 rekrutów zdolnych do obsłużenia strzelby i 1 do pomocy przy taborze; Obwieszczenie dotyczące spisu ludności w Rzeszowie 31 grudnia 1880 r. oraz unikatowe pocztówki z XIX w i początku XX w., prezentujące Rzeszów i inne miasta naszego województwa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się książka liberacka czyli taka , w której ważna jest nie tylko warstwa słowna ale również kształt, układ typograficzny, wielkość i krój pisma. Reprezentantami tego gatunku były książki autorstwa Radosława Nowakowskiego i Zenona Fajfera.

 

Kiermasz Książek Wyczytanych za złotówkę zebrał grono zainteresowanych zdobyciem literackich perełek. WiMBP w Rzeszowie organizuje Kiermasze kilka razy do roku, by dać wyczytanym książkom nowe życie w rękach kolejnych właścicieli.

 

W sprzedaży znalazły się klasyki literatury światowej, powieści obyczajowe, książki dla dzieci i młodzieży, poradniki, atlasy, podręczniki akademickie, thillery, książki psychologiczne – i wiele, wiele więcej.

 

Dział Informacyjno-Bibliograficzny WiMBP w Rzeszowie

 

-------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: