Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855105 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Komiksowej „Słowo i Kreska” w Filii nr 20 – relacja

14-05-2022

 

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Komiksowej „Słowo i Kreska” w Filii nr 20 – relacja

 

14 maja 2022 r. w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Komiksowej „Słowo i Kreska”. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie Dyskusyjnego Klubu Książki w województwie podkarpackim, które skupia miłośników powieści graficznej.
 

Naszymi klubowiczami zostali m.in. twórca komiksów i założyciel Rzeszowskiej Akademii Komiksu Jarosław Ejsymont oraz Karol Jesiołkiewicz, autor „Przypadków Garrona z Oderży”, a także inni członkowie Akademii. Towarzyszyli nam również młodzi odbiorcy zafascynowani literaturą i popkulturą.  


Omawianym podczas spotkania dziełem był pierwszy tom opowieści o Wiedźminie „Dom ze szkła” autorstwa Paula Tobina (scenariusz) i Joe’go Querio (rysunki). To fantastyczny horror przepełniony mroczną atmosferą oraz odniesieniami do mitologii słowiańskiej – dzieło stworzone przede wszystkim dla czytelników komiksów nie znających jeszcze przygód Wiedźmina czy odbiorców gry o „Białym Wilku”. Dyskusja dotyczyła jednak całego uniwersum stworzonego pierwotnie przez Andrzeja Sapkowskiego, którego żadnemu fanowi literatury nie trzeba przedstawiać.


Znani koneserzy komiksu oraz reprezentanci młodego pokolenia chętnie wymieniali się spostrzeżeniami dotyczącymi nie tylko fabuły i kreski omawianego utworu, ale także historii związanej z różnymi, wcześniej wydanymi komiksami o Geralcie z Rivii. Nasi klubowicze przynieśli także część swoich zbiorów abyśmy mogli porównać je z komiksem Tobina i Quierio.


Dyskusyjny Klub Książki Komiksowej okazał się nie tylko pretekstem do rozmów o komiksach, w których uczestniczy prawdziwa śmietanka graficznego świata, ale także miejscem połączenia pokoleń. Młodzież obecna na spotkaniu doceniła bowiem książkowe „dania” dzieląc się też własnym świeżym spojrzeniem na literaturę i sztukę. Dzięki takiej symbiozie możemy się od siebie wiele nauczyć, odkrywać nasze pasje na nowo.


Serdecznie dziękujemy naszym klubowiczom za dołączenie do pierwszej dyskusji o komiksach. Dziękujemy członkom Rzeszowskiej Akademii Komiksu za profesjonalne uwagi oraz młodzieży za nowatorskie pod względem generacyjnym podejście do tematu tak popularnego jak wiedźmińska franczyza w kulturze masowej.


Na następne spotkanie zapraszamy 11 czerwca. Omawianym komiksem będzie „Opowieść Podręcznej” w wersji graficznej, kreski Renee Nault.

 

Sylwia Wierzbińska

------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: