Spotkanie z Zośką Papużanką - relacja

01-06-2022

Spotkanie z Zośką Papużanką - relacja

Czerwiec rozpoczął festiwal słońca i zieleni. W bibliotece natomiast oznacza to, że czytelnicy niedługo zabiorą wypożyczane książki na wakacyjne podróże, wczasy pod gruszą czy wycieczkę na wieś, tak podobną do opisanej przez Zośkę Papużankę – kolejnego gościa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - w jej najnowszej powieści „Kąkol”. Spotkanie odbyło się 10 czerwca 2022 r.

Zośka Papużanka – mieszka i pisze w Krakowie, uczy języka polskiego. Zadebiutowała w roku 2012 „Szopką”, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów „Polityki”. W 2016 roku ukazała się jej druga powieść, „On”, nominowana do Paszportów „Polityki”, nagrody Gryfia i wyróżniona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca, w  2017 roku zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem”, a w 2020 kolejna powieść „Przez” (Wydawnictwo Marginesy).

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez z-cę dyrektora WiMBP w Rzeszowie – Monikę Ohar-Pawiak. Następnie prowadząca spotkanie – Bernadeta Szczypta, która na co dzień jest dziennikarką w Polskim Radio Rzeszów rozpoczęła dyskusję o najnowszej powieści autorki. „Kąkol” pojawił się na rynku czytelniczym 18 maja 2021 r.

To historia pamięci. Zioła, liście, trawy wkładane pomiędzy kartki książki, mogą oznaczać coś, co chcemy zachować, albo o czym chcemy zapomnieć. To książka o przyjaźni, próbującej pogodzić świat dziecka z miasta z wakacjami dziecka ze wsi. O poszukiwaniu kogoś, kto bardzo się stara być taki, jak my, chociaż nie jest. Kąkol szuka wreszcie odpowiedzi na najstarsze z pytań: czym jest dobro, a czym zło? Czy jesteśmy złem naznaczeni, czy też wybieramy je świadomie? Czy dziecko potrafi być złe?

Ta książka pachnie suchą trawą, mlekiem i korą drzew. Boli jak pierwsze doświadczenie niesprawiedliwości. Jest urokliwa i straszna, nieprawdziwa i prawdziwa – jak każda baśń (Wydawnictwo Marginesy).

Rozmowa rozpoczęła się od znaczenia słowa kąkol – autorka wyjaśniła, że kąkol jest chwastem, który we wczesnej fazie wzrostu do złudzenia przypomina zboże, stąd ciężko go rozpoznać i wyplenić. Kwiaty kąkolu są delikatne, jednak to tylko złudzenie: jest to roślina bardzo trująca, zarówno dla ludzi i zwierząt.

Następnie rozmowa dotyczyła więzi rodzinnych i tego, co ludzie mogą pamiętać z dzieciństwa, jaki wpływ ma odrzucenie na całe dorosłe życie. Zośka Papużanka zdradziła czytelnikom kilka tajemnic na temat pszczół, jej krakowskiego życia i pracy zawodowej. Uczestnicy chętnie włączali się do rozmów.

Na zakończenie uczestnicy ustawili się w kolejce po autografy oraz wspólne zdjęcia.

Katarzyna Błajdo
Dział Informacyjno-Bibliograficzny