Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826254 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Na ratunek Ziemi! - książki o ekologii, klimacie i ochronie środowiska dla młodych czytelników” - relacja z webinarium

21-06-2022

 

 „Na ratunek Ziemi! - książki o ekologii, klimacie i ochronie środowiska dla młodych czytelników

- relacja z webinarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą

21 czerwca 2022 r. odbyło się webinarium „Na ratunek Ziemi! – książki o ekologii, klimacie i ochronie środowiska dla młodych czytelników” zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Wzięli w nim udział  bibliotekarze pracujący z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

Podstawowe zagadnienia związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska omówiła Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Podkreśliła, że do degradacji środowiska naturalnego w największym stopniu przyczynia się człowiek. Zużywa zasoby Ziemi szybciej, niż przyroda jest je w stanie odnawiać. Do największych problemów globalnych z jakimi zmaga się współczesny świat należy, m.in.: zanieczyszczenie powietrza, odpady, zanieczyszczenie wód, kwaśne deszcze, ocieplenie klimatu, dziura ozonowa, degradacja gleb, wylesianie i wzrost ludności. Aby zatrzymać pogarszanie się stanu systemów naturalnych, które są podstawą życia na Ziemi, potrzeba realnych zmian ekologicznych na całym świecie. Dlatego tak ważne jest obecnie prowadzenie działalności gospodarczej w harmonii z przyrodą, zmniejszenie degradacji naturalnych siedlisk, zatrzymanie strat w zakresie różnorodności biologicznej oraz ochrona i zapobieganie wymieraniu zagrożonych gatunków. To, czym jeździmy, co i ile kupujemy, co jemy, czego używamy do ogrzewania naszych domów ma wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza i zmianę klimatu.

Wiesława Jędrzejczyk, Redaktor Naczelna Wydaw. Literatura w prezentacji „Nadzieja ma kolor zielony” zaprezentowała książki z serii EKOlogicznie. Seria pokazuje, jak szczodra jest dla nas matka natura, i jak o nią dbać na co dzień. Najlepszym sposobem na ratowanie naszej planety jest edukacja ekologiczna najmłodszych. Informacje o otaczającej przyrodzie i zwierzętach znajdziemy w książkach: Gdzie się zwierzę spać wybierze M. Brykczyńskiego, Zwierzuś, Macierzanek J. Papuzińskiej, O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą, O królu dębie i jego wspaniałym królestwie P. Płatkowskiej, Fred psi ekopatrol, Fred pogromca suszy, B. Kosmowskiej, Przygody jeża Szymona U. Sieńkowskiej-Cioch, Jagodowy dziadek K. Wasilkowskiej, Gwizdek – przygody tatrzańskiego świstaka B. Gawryluk, Gramy w zielone K. Jerzykowskiej, Co w trawie piszczy, O czym szumi las, Na tropie sześcioptaka, Dębowa kołyska P. Wakuły oraz w serii o Stelli. Wyśmienite poczucie humoru autorów i ich wiedza na temat przyrody gwarantują małym i dużym czytelnikom doskonałą zabawę podczas lektury.

W drugiej części webinarium Michalina Kołacińska przedstawiła przyrodnicze i proekologiczne tytuły z oferty Dwóch Sióstr. Wśród nich znalazły się wielkoformatowe książki budzące ciekawość (Którędy do Yellowstone? A. i D. Mizielińskich, Pszczoły i Drzewa P. Sochy, Narwańcy, uwodziciele, samotnicy, Elegantki, trucicielki i inne ziółka A. Barman, Zwierzaki cudaki, Zwierzaki zwyklaki B. Dumon, serie W Muzeum, W Gabinecie Wiedzy), książki zapraszające w przyrodę (seria Mądrale – przyrodnicze zeszyty edukacyjne Zosi Frankowskiej, Na dworze M. A. Peixe Dias) oraz książki do czytania i refleksji (Awaria elektrowni T. Oziewicz, Człowiek jaki jest, każdy widzi M. Matuszak).

Książki dla najmłodszych podejmujące temat edukacji ekologicznej zaprezentowała także redaktor Marta Tychmanowicz z Wydaw. Babaryba. Publikacje warszawskiego wydawnictwa pokazują globalne problemy naszej planety, odpowiadają na pytania i dbają o emocje dziecka. A wszystko to robią ze szczyptą humoru (Strajk E. Lima, Plastik fantastik E-J Kim, Woda – źródło życia Ch. Steinlein, M. Scheier, Śmieci G. Raidt, Ocieplenie klimatu K. Scharmacher-Schreibe).

Na zakończenie Joanna Rybak i Beata Życzyńska z MBP w Stalowej Woli przekazały uczestnikom spotkania dobry przepis na udane zajęcia ekologiczne w bibliotece – wykorzystanie surowców wtórnych, połączenie zabawy z nauką i współpraca z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska w mieście. Stalowowolska biblioteka przywiązuje dużą wagę do rozwijania i utrwalania świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, bo to od nich będzie zależeć stan i kondycja naszej planety. Co roku proponuje przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych udział w konkursach plastycznych, literackich i fotograficznych o tematyce ekologicznej (Coś z niczego, czyli moje ekologiczne zabawki, Eko-segregacja – ekslibris okolicznościowy, Ekobajka, Pokaz mody ekologicznej, Ekofotka z książką, Zróbmy choinkę inaczej, Ekologiczny stroik świąteczny), zajęciach Ekologiczne ferie i wakacje w bibliotece (Przystanek biblioteka, W świecie dinozaurów, Biblioteczni piraci, Indiańska wioska, Kosmiczne podróże, Ekologiczna pustynia, Alicja w Krainie Czarów, Detektyw na start, Gramy w eko) oraz międzypokoleniowych warsztatach świątecznych (Jaja wielkanocne, Stroiki bożonarodzeniowe, Palmy wielkanocne). 

Webinarium zostało zorganizowane za pośrednictwem platformy ClickMeeting.


Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: