Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826457 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie autorskie ze Stefanem Chwinem - relacja

28-06-2022


Relacja ze spotkania autorskiego Stefana Chwina

Po raz pierwszy gośćmi Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie byli Krystyna i Stefan Chwinowie – znakomita para, która pomimo upałów pokonała drogę z Gdańska do Rzeszowa na spotkanie z Czytelnikami oraz promocję najnowszej książki Stefana Chwina „Wolność pisana po Jałcie”.


Otrzymujemy powieść w znacznej mierze autobiograficzną, mocno eksponowaną podmiotowością nie tylko w wymiarze gramatycznym, lecz również nasyconą subiektywizmem diagnoz i ocen zjawisk politycznych, społecznych i literackich zachodzących po 1945 roku. Książkę o historii polskiej mentalności po Jałcie, odbitej w dyskursach i tekstach. Z pewnością nie spotka się ona z powszechnym aplauzem, może nawet zrodzić efekt kija włożonego w mrowisko, lecz tylko takie książki mają dziś szansę skupić na sobie uwagę i, co najważniejsze, sprowokować spory, dyskusje (z recenzji prof. Dr hab. Anny Legeżyńskiej).


Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego powitania Stefana Chwina, Krystyny Chwin oraz prowadzącego dyskusję Adama Głaczyńskiego - redaktora Polskiego Radia Rzeszów przez Bożenę Jandę - Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Powitanie odbyło się przy głośnym aplauzie publiczności.


Dyskusja oparła się o wiele książek Stefana Chwina, m. in. „Oddać życie za Polskę. Samobójstwa altruistyczne w kulturze polskich XIX wieku”. Rozmawiano o pojęciu śmierci, wiele uczestników włączało się w dyskusję.
 

Kolejnym istotnym wątkiem, jaki został poruszony przez Adama Głaczyńskiego była wolność, w nawiązaniu do najnowszej książki „Wolność pisana po Jałcie”, której premiera odbyła się 15 czerwca 2022 roku.
 

Cytując autora „Polska kultura nadawała słowu „wolność” znaczenia tak dalece sprzeczne, że trudno chyba znaleźć w ludzkim języku słowo o sensach bardziej rozciągliwych, z którymi – jak dowodzi historia – można zrobić wszystko. Ileż to razy oświadczano z oburzeniem: „To, co wy nazywacie wolnością, żadną wolnością nie jest!”. Ileż to razy spierano się o to, która wolność jest „prawdziwa”, a która „fałszywa”! Wypowiadając słowo „wolność”, co innego miał na myśli Jan Paweł II, co innego Bolesław Bierut, co innego Rafał Wojaczek”.


Spotkanie trwało długo ze względu na intersującą dyskusję, która zatrzymała uczestników. Na zakończenie do Krystyny i Stefana Chwinów podeszło bardzo wiele osób, by porozmawiać i uzyskać osobisty autograf.


Katarzyna Błajdo, Dział Informacyjno-Bibliograficzny

------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: