Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826456 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem - relacja

23-06-2022

 

Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem

 

23 czerwca 2022 r. gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie był Marcin Meller - jeden z najbardziej uznanych polskich dziennikarzy, wieloletni redaktor naczelny „Playboya” i reporter „Polityki”, gospodarz Drugiego Śniadania Mistrzów w TVN24. Razem z żoną Anną Dziewit-Meller napisał bestsellerowe „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (2011, nowe rozszerzone wydanie ukazało się nakładem W.A.B. w 2018). Autor zbioru reportaży „Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe” (2013) oraz zbiorów felietonów „Sprzedawca arbuzów” (2016) i „Nietoperz i suszone cytryny” (2019).


Spotkanie było poświęcone najnowszej książce „Czerwona ziemia”. Dyskusję prowadził i moderował redaktor Adam Bienias, a zgromadzonych licznie czytelników przywitała Bożena Janda – dyrektor WiMBP w Rzeszowie.


Na początku spotkania Marcin Meller opowiedział czytelnikom o procesie powstawania „Czerwonej ziemi” – sam pomysł pojawił się u niego 8 lat temu, a pisanie rozpoczął w listopadzie 2019. W styczniu 2020 r., po 24 latach, wrócił do Ugandy i Kongo, by zbierać materiały i inspiracje do powieści. Finał pracy nad książką i jej premiera przypadły 1 czerwca, a powieść już otrzymuje pierwsze pochlebne opinie czytelników. Praca nad książką nie należała jednak do łatwych, jak mówił o tym sam autor - Potem były lockdowny, szkoła online, więcej przerw w pisaniu, niż samego pisania. Nie zliczę podłamek, że nie dam rady, przesuwanych terminów.


W rozmowie Adam Bienias nawiązał także do daty spotkania – wszak 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca – i do relacji ojciec-syn, o których przeczytamy w książce. Nie zabrakło też pytań o to, jakim ojcem jest sam Marcin Meller – dziennikarz przyznał, że przyjął model, który znał z własnego dzieciństwa. Wspominał też, że koledzy zawsze zazdrościli mu taty, który był nietypowy jak na tamte czasy. Z nostalgią wspominał, że stukot maszyny do pisania to dźwięk jego dzieciństwa. Opowieści ojca na dobranoc miały być również inspiracją do napisania pierwszej powieści, której pisanie chciał rozpocząć w wieku 7 lat.


Spotkanie zakończyła seria pytań od czytelników – uczestnicy spotkania pytali między innymi o to, co dziennikarz sądzi o młodym pokoleniu, które nie zawsze chętnie sięga do książek, jakie są jego literackie inspiracje, co aktualnie czyta i czy lubi pisać. Po spotkaniu Marcin Meller rozdawał autografy i prowadził osobiste rozmowy.


Natalia Szwedo

 

----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: