Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826212 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Sława Przybylska w Wypożyczalni Głównej - relacja

02-07-2022

 

Sława Przybylska w Wypożyczalni Głównej – relacja

Szczelnie wypełniona sala, wszystkie krzesła zajęte, niektórzy uczestnicy siedzący na schodach, ale na wszystkich twarzach widać było  uśmiechy i zaciekawienie co przyniesienie spotkanie z legendarną pieśniarką i piosenkarką Sławą Przybylską.


Prowadzący spotkanie Włodzimierz Ratyński miał niezmiernie trudne zadanie, jak zmieścić w krótkim czasie pytania do osoby o tak bogatej działalności artystycznej i ciekawym życiorysie. Co wybrać z biografii i twórczości, o co pytać, na czym się skoncentrować, aby publiczność była usatysfakcjonowana.


Sława Przybylska okazała się osobą zjawiskową, wyjątkową, o głosie intrygującym i niepowtarzalnym. Ciekawie opowiadała o swoim dzieciństwie w Międzyrzecu Podlaskim, relacjach z żydowskimi mieszkańcami miasteczka oraz ich zagładzie w czasie II wojny światowej, a także o hołdzie jaki im składa śpiewając recitale  z pieśniami żydowskimi w języku jidysz. Mowa była o nauce w Liceum Plastycznym, szkole muzycznej, studiach w zakresie handlu zagranicznego w Szkole Głównej Służb Zagranicznych, występach w Studenckim Teatrze Satyryków i warszawskim klubie studenckim Stodoła, wygranych konkursach radiowych i nauce pod kierunkiem prof. Aleksandra Bardiniego i Hanny Skarżanki, współpracy z teatrami Stara Prochownia, Buffo, Syrena, Na Targówki i Teatrem Żydowskim oraz z kabaretami. Sława Przybylska mówiła o pasji uczenia się języków obcych i poznawaniu kultur innych krajów oraz o Szczawnicy gdzie mieszkała i prowadziła szeroką działalność kulturalną na rzecz mieszkańców. Ważnym punktem wywiadu była rozmowa o książkach wydanych przez piosenkarkę i jej męża pisarza i poetę Jana Krzyżanowskiego: „Radosny smutek przemijania” (Warszawa, 2016), „Sto listów do Dulcinei” (Warszawa, 2013), „Oblicza Sławy” (Międzyrzec Podlaski, 2001), „Jej portret listami malowany” (Warszawa, 2011),  „Blask poetyckiego słowa: osobista antologia wierszy…” (Otwock, 2014), „…na ścieżkach życia (Otwock, 2014).  Piosenkarka dużą wagę przywiązuje do tekstów wykonywanych utworów stąd od wielu lat  sięga po wiersze znakomitych poetów czego owocem były wydane płyty „Mój Okudżawa”, a także „Modlitwa poetów”. Od wielu lat współpracuje z pianistą Januszem Tylmanem, o którym mówiła bardzo ciepło i serdecznie.

 

Potwierdziła się opinia Ireny Santor, która po jednym z recitali Sławy Przybylskiej powiedziała: „Sławunia jesteś wielka. Ty wiesz. Śpiewaj do końca świata i jeden dzień dłużej. Jaką ona ma formę. To niesamowite”.


Niesamowitą formę i energię Sławy Przybylskiej widzieli wszyscy uczestnicy spotkania, także głosową albowiem na koniec spotkania odśpiewała piosenkę „Jak dobrze z balladą wędrować”. Natomiast w Kolbuszowej przez blisko dwie godziny (bez przerwy) artystka wykonała ponad 20 piosenek, by po zakończeniu recitalu przez kolejną godzinę podpisywać płyty, książki, fotografie i pozować do zdjęć oraz rozmawiać z fanami. To było fantastyczne przeżycie spotkać się z tak interesującą postacią, z tak ciekawym człowiekiem oraz ze wspaniałym śpiewem Sławy Przybylskiej.


Sławie Przybylskiej towarzyszył Janusz Tylman, pianista, kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej, aktor dubbingowy, zyskał wielką popularność jako „czarny fortepian” w programie telewizyjnym „Śpiewające fortepiany”.


Sława Przybylska przyjęła zaproszenie dwóch bibliotek: Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A gdzie spotkała się z czytelnikami 1 lipca 2022 r. oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej gdzie w starej Synagodze pełniącej funkcję Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej przy ul. Piekarskiej 17 zaśpiewała 2 lipca 2022 r. recital  pieśni żydowskich pt. „Minuty nadziei” przy akompaniamencie znakomitego Janusza Tylmana.


Uczestnicy spotkania i recitalu mieli okazję wzięcia udziału w konkursach ph „Piosenki Sławy Przybylskiej” oraz możliwość wygrania 30 płyt CD z największymi przebojami piosenkarki.

 

------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: