Relacja z Narodowego Czytania 2022 – Ballady i romanse A. Mickiewicza

03-09-2022

Relacja z Narodowego Czytania 2022 – Ballady i romanse A. Mickiewicza

3 września 2022 r. w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbyło się Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas 11. odsłony akcji czytaliśmy wspólnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Zbiór czternastu utworów, wchodzących w pierwszy tom „Poezyj”, został opublikowany w czerwcu 1822 roku w Wilnie i dał początek polskiemu romantyzmowi. Wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności, został wykreowany przez wybitnego autora na tle nastrojowej przyrody. Te oryginalne i nowatorskie wiersze ujmują naturalnością stylu i prostotą języka.

Narodowe Czytanie rozpoczęło się o 16.00. Po uroczystym powitaniu przez Bożenę Jandę – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, głos zabrała prowadząca wydarzenie – pani Iwona Piętak-Radimersky. Czytanie zostało zainagurowane przez aktorów Teatru Maska, którzy w wyjątkowej interpretacji ballady „Lilije”, przenieśli uczestników do świata wykreowanego przez Mickiewicza.

Kolejne utwory czytali zaproszeni goście: Konrad Fijołek – Prezydent Miasta Rzeszowa, Krystyna Stachowska - Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, dr Rafał Czupryk – Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiej, Waldemar Szumny – Urząd Marszałkowski, Witold Walawender – Radny Miasta Rzeszowa, Przewodniczący Komisji Kultury, Grażyna Szarama – Radna Miasta Rzeszowa, dr hab. Andrzej Rozmus – Rektor WSiZ, Krystyna Lenkowska - Członek Zarządu Społecznej Rady Kultury, Barbara Chmura – była Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Anna Skiba – Rzeszowska Rada Kobiet, dr Agata Furgała – Prorektor WSPiA.

Obok głośnego czytania w Ogrodach Bernardyńskich uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w przygotowanych atrakcjach, nawiązujących do utworów Mickiewicza lub do epoki, w której tworzył.

W namiocie „Karczma Rzym” odbywało się pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy „Ballad i romansów”. Na odwiedzających czekały niespodzianki w postaci miodu, nasion łąki kwietnej, piernikowych serduszek, a najmłodsi otrzymywali kolorowanki.

W namiocie „Wianek to będzie nad wianki” odbyły się warsztaty uplatania wianków z naturalnych kwiatów, w których wzięli udział dzieci i dorośli. Pod instruktorskim okiem rzeszowskiej florystyki Grażyny Talarkowskiej powstały piękne wianki.

Piękne rusałki dzieliły się z uczestnikami okolicznościową prasą. W specjalnie przygotowanej Jednodniówce „Cuda-wianki Świtezianki” czekały informacje o Adamie Mickiewiczu.

Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach „Miej serce…”, gdzie tworzyły cuda z papieru. W namiocie „Fantasy” działa się magia – z materiałów recyklingowych powstawały sówki, pajęczyny i inne niezwykłości. Atrakcjami towarzyszącymi było wyplatanie warkoczyków oraz pokaz baniek dymnych. Dla osób chcących zrobić pamiątkowe zdjęcie przygotowano fotoramki, które cieszyły się ogromną popularnością.

Z pomocą Drużyny Grodu Horodna mogliśmy przenieść się w czasie do średniowiecza, epoki do której romantyczni poeci chętnie się odwoływali i poznać zwyczaje ówczesnych ludzi. Uczestnicy całymi rodzinami odwiedzali obozowisko, podziwiając stroje, uzbrojenie, rzemiosło.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa pod hasłem PLĄSY-KOROWODY-PRZYTUPY – uczestnicy wzięli udział w zabawach tanecznych i pląsach na trawie z Martą Berdel – muzykoterapeutką, pedagogiem tańców etnicznych.

Maciej Harna – lirnik, muzykolog i multiinstrumentalista prezentował lirę korbową - instrument, który rzadko można dziś usłyszeć, a który w XIX wieku był bardzo popularny. Warto wspomnieć, że utwory romantyczne przedstawiały obrazy życia chłopskiego i podkreślały obraz wędrownego artysty, trudniącego się muzykowaniem.

Po godzinie 17.00 wydarzenie uświetnił wspaniały koncert Ani Brody na cymbałach wileńskich w spontanicznym duecie z Maciejem Harną na lirze korbowej. W kolejnych minutach koncertu publiczność chętnie włączała się do wspólnego śpiewu, a nawet tańców, które w takt koncertu poprowadziła Marta Berdel.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie Narodowego Czytania i zapraszamy za rok – w 12. odsłonie akcji będziemy czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Rzeszowa, koordynatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Natalia Szwedo

-------------------------------------------------------------------------