Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26825296 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Niezabitowską - relacja

09-09-2022

 

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Niezabitowską - relacja

 

10 września 2022 r. w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie Małgorzaty Niezabitowskiej, promujące powieść „Światłość i mrok”.

Małgorzata Niezabitowska – dziennikarka oraz kronikarka stanu wojennego, pisarka oraz autorka scenariuszy i sztuki teatralnej, reporterka „Tygodnika Solidarności”.

 

W dorobku Małgorzaty Niezabitowskiej są książki, sztuki teatralne, a także publikacje prasowe. Do najpopularniejszych z nich należy „Kukułcze jajo” z 1981 roku, „Bieg zaczyna się dopiero dzisiaj” czy „Żyrardów – musi być nadzieja”. Oprócz w publikacji prasowych wydawanych w „Tygodniku Solidarność”, Niezabitowska wydała pozycje beletrystyczne, m.in. „Poszukiwanie Ameryki” z 1994 roku, „Prawdy jak chleba” z 2007 roku czy „Składana wanna” z 2010 roku. W 2014 roku Niezabitowska wydała książkę pod tytułem „Na początku było marzenie”. Jest autorką sztuki teatralnej „Polskie lato. Polska jesień. Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności”.

 

Za swoje dokonania Niezabitowska w 1994 roku została wyróżniona Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino za pomoc dla polskich kombatantów. W 2001 roku otrzymała ona Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w 2013 roku wyróżniono ją Nagrodą im. Czesława Miłosza za szczególny wkład w propagowanie kultury i porozumienia pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Należy wspomnieć także, że Małgorzata Niezabitowska w 2014 roku została uhonorowana nagrodą imienia Ireny Sendlerowej. Jest ona przyznawana Polakom, którzy swoimi dokonaniami przyczynili się do zachowania dziedzictwa i kultury narodu żydowskiego, a także odnowy społeczności żydowskiej w Polsce. [ZNAK]

 

Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez Bożenę Jandę – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz Adama Głaczyńskiego – redaktora Polskiego Radio Rzeszów, prowadzącego spotkanie. Małgorzata Niezabitowska w pierwszych słowach podkreśliła, że dziś przeżywa dwa debiuty: jako autorka swojej pierwszej powieści, a także debiut miejscowy, ponieważ do Rzeszowa przyjechała po raz pierwszy w życiu.

 

Adam Głaczyński rozpoczął dyskusję od okładki powieści „Światłość i mrok”, przedstawiającej fragment obrazu Dantego Gabriela Rosettiego „Oblubienica”, w którego centrum znajduje się piękna, rudowłosa młoda kobieta o przenikliwym spojrzeniu. W postaci „Oblubienicy” czytelnicy odnajdują jedną z głównych bohaterek powieści: Chanę – młodą chasydkę. Autorka od razu zdecydowała się na propozycję projektu okładki z „Oblubienicą”, przesłaną przez wydawnictwo.

 

Książka Małgorzaty Niezabitowskiej jest wyjątkowa, ponieważ składa się z wielu opowieści z punktów widzenia kilku kluczowych dla powieści postaci. Jak podkreśliła autorka, ta opowieść jest o „miłości, która nigdy nie powinna się zdarzyć”. Dodatkowo uczestnicy dowiedzieli się, jak pisarka zebrała w jedną opowieść „światy, które żyją blisko siebie, a zupełnie się nie znają”. Pomysł Małgorzaty Niezabitowskiej na książkę powstał wiele lat temu, gdy rozpoczęła pisanie o sprawach żydowskich; wspominała o czasach, gdy jeszcze nikt się tym nie zajmował. Pierwsze swoje teksty na ten temat wydała za granicą.

 

Małgorzata Niezabitowska podczas pracy nad swoją pierwszą książką – „Ostatni: Współcześni Żydzi polscy” dotarła niemal do tysiąca ludzi, którzy przekazali jej obraz świata żydowskiego w Polsce przed II wojną światową. Wiele informacji wykorzystała w powieści „Światłość i mrok”. Dodatkowo w archiwach poszukiwała informacji na temat języka oraz sposobu wypowiedzi postaci, które chciała sportretować.

 

Powieść „Światłość i mrok” rozpoczyna się w maju 1939 roku. Akcja została osadzona na Kresach: mała miejscowość Kołki na Wołyniu faktycznie istnieje na mapie. W owych czasach ta miejscowość była tyglem wielokulturowości – w Kołkach oprócz Polaków mieszkali Żydzi i Ukraińcy. Małgorzata Niezabitowska w swoich poszukiwaniach zwróciła się do archiwum w Chicago, skąd uzyskała skany przedstawiające przedwojenny rozkład ulic i budynków w Kołkach. Jak wspomniała z uśmiechem, była pierwszą i jedyną osobą od czasów wojny, która się o te materiały zwróciła.

 

Czytelników zainteresował wątek dotyczący pisania powieści. Małgorzata Niezabitowska wyznała, że jeśli chodzi o codzienną pracę z pisaniem, należy nałożyć na siebie rygor – bez względu na poziom zniechęcenia zaczynać i próbować pisać, nawet jeśli następnego dnia tekst wyląduje w koszu. 

 

Pisarka przywołała jeden ze swoich ulubionych dialogów z powieści: rozmowę pomiędzy Skrzypkiem (pochodzenia żydowskiego) a Anną Worotyńską (polską ziemianką), bohaterami z dwóch różnych światów. Choć znają się oni całe lata, nie potrafią wytłumaczyć różnic między sobą – Anna próbuje dowiedzieć się, kim są Zingelbojmowie, w których córce zakochał się jej najmłodszy syn Jan.

 

Małgorzata Niezabitowska zdradziła również czytelnikom biblioteki, od kiedy marzyła o zostaniu pisarką i kiedy pojawi się jej kolejna powieść. „Światłość i mrok” kończy się wraz z rozpoczęciem II wojny światowej, natomiast dalsze losy bohaterów będą toczyły się przez całą okupację.

 

Spotkanie zwieńczyły wspólne zdjęcia oraz autografy Małgorzaty Niezabitowskiej składane na książkach przyniesionych przez czytelników.

 

--------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: