Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26824153 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Relacja z obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w WiMBP w Rzeszowie „Dawno, dawno temu i dziś”

19-09-2022

 

 

Relacja z obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w WiMBP w Rzeszowie „Dawno, dawno temu i dziś”

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie uczestniczyła w jubileuszowej, 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Przygotowany przez Bibliotekę temat „Dawno, dawno temu i dziś” odwołał się do podkarpackich tradycji, takich jak garncarstwo i tkactwo – dziedzictwo tych rzemiosł sięga nawet początków XIV wieku. WiMBP w Rzeszowie zorganizowało warsztaty, podczas których została przekazana kultura tradycyjnych zawodów ludu zamieszkującego region podkarpacki.

 

10 i 11 września 2022 r. odbyły się warsztaty tkackie dla dorosłych, polegające nauce tworzenia tkanin przy użyciu splotów i tradycyjnych krosien. Na początku warsztatów uczestniczki zapoznały się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi tkactwa oraz obejrzały prezentację edukacyjną. Następnie nauczyły się zakładać osnowę. Na tym etapie istotny był wybór kolorów oraz materiałów przeznaczonych do pracy. Wszystkie uczestniczki jednogłośnie postanowiły stworzyć dla siebie bransolety. Bransolety zostały wykonany tradycyjną techniką tkacką pochodzącą z okolic Krosna. Warsztaty poprowadziła Monika Beszterda, która od 20 lat projektuje i własnoręcznie wykonuje tkaniny z surowców naturalnych, zwłaszcza z wykorzystaniem lnu. Zajęcia urozmaiciła teoria – opowieści o historii tkactwa, podstawowych narzędziach oraz stosowanych surowcach i kolorach.

 

Kolejną częścią zaplanowaną w ramach projektu były warsztaty garncarskie, podczas których uczestnicy poznali historię regionalnego garncarstwa oraz techniki tworzenia naczyń z gliny na kole garncarskim. Warsztaty zostały poprowadzone przez państwa Plizgów, którzy na co dzień tworzą w Warsztacie Rodziny Plizgów w położonej nieopodal Rzeszowa Medyni Głogowskiej, która w XIX wieku wraz z otaczającymi ją wioskami tworzyła największy w Polsce ośrodek garncarski. Andrzej Plizga zafascynował się garncarstwem dopiero w wieku dwudziestu lat i podobnie, jak jego przodkowie: ojciec i dziadek rozpoczął kontynuację rodzinnej tradycji. Uczestnicy pod okiem prowadzących stworzyli własne formy artystyczne. Chętni na zakończenie warsztatów ozdabiali swoje wyroby farbami. Każda z prac zostanie wypalona w piecu. Uczestnicy postawili na ceramiczne formy folklorystyczne: anioły, kurki, koguciki, miski, mydelnice, patery, garnki, kubki, figurki gąsek i ptaków.

 

Wszystkie uczestniczki i uczestnicy warsztatów spędzili czas w twórczej atmosferze, wiele osób zadeklarowało chęć kontynuacji nauki nabytych umiejętności. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, z pewnością w niedługim czasie spotkamy się w podobnym gronie, by krzewić kolejne tradycje rękodzielnicze regionu rzeszowskiego i całego Podkarpacia.

 

                                                           Katarzyna Błajdo, Dział Informacyjno-Bibliograficzny

 

 ------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: