Ryszard Mścisz - Rzeszowskie Czwartki Literackie - relacja

22-09-2022

Ryszard Mścisz - Rzeszowskie Czwartki Literackie - relacja

Po wakacyjnej przerwie do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie powróciły Rzeszowskie Czwartki Literackie. Gościem pierwszego jesiennego spotkania był Ryszard Mścisz, poeta związany z miejscowością Jeżowe w pow. niżańskim.

Ryszard Mścisz debiutował w 2000 r. tomikiem wierszy „Życie to tylko impresja”, który był formą nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie poetyckim „Wrzeciono 2000”. Później do rąk czytelników trafiały kolejne tomiki wierszy: „Wibracje” (2002),”„Na strunach lat” (2004), „Roześnienie”(2007), „Strumienie poezji” (2010), „Korytarze słów” (2014), „Kołatanie” (2018) oraz zbiór felietonów satyrycznych „Zezem na świat” (2002) i tom satyryczny „Swojski diabeł i inne humoreski” (2012). W 2016 r. ukazał się jego zbiór recenzji „Czytanie nieobojętne”, zaś w roku 2018 zbiór opowiadań „Życie (u)daje szkołę”.

Tomik „Na strunach lat” przyniósł Autorowi „Złote Pióro” nadane przez Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich za 2004 r. w kategorii poezji. Za zbiór tekstów satyrycznych „Swojski diabeł i inne humoreski” otrzymał kolejne „Złote Pióro” w 2012 r. W 2017 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Poeta jest wieloletnim współpracownikiem kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” w Rzeszowie. Należy również do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli. (źr. ZLP-Oddział w Rzeszowie)

Przybyłych gości przywitały: Bożena Janda – dyrektor WiMBP w Rzeszowie i Małgorzata Żurecka – Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie. Spotkanie moderował dr hab. Jan Wolski prof. UR.

Rozmowa toczyła się wokół najnowszego tomiku wierszy „Zaraza”, wydanego przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza. Poeta opowiadał również o swojej poetyckiej drodze. Na pytanie prowadzącego Jana Wolskiego, gdzie umieściłby swoją twórczość: obok Czesława Miłosza czy Juliana Przybosia,  Ryszard Mścisz odpowiedział, że pierwszym jego wierszom bliżej do twórczości Juliana Przybosia (ze względu na eskalację metafor), natomiast późniejsza twórczość, to wiersze bardziej intelektualne, bliższe wierszom Czesława Miłosza.

Pytania od uczestników spotkania dotyczyły nie tylko poetyckiej twórczości Ryszarda Mścisza ale również jego działalności krytycznoliterackiej.

Akcentem artystycznym spotkania był występ Grupy pod Skrzydłami z Jeżowego w składzie: Jacek Dąbek, Grzegorz Rogala i Grzegorz Zwolski oraz wiersze czytane przez autora.

Po spotkaniu można było nabyć najnowszy zbiorek wierszy wraz z autografem poety.

M. Zaremba

------------------------------------------------------------