Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26825724 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Łukasiewicz” – gra historyczno-literacka - relacja

03-10-2022

 

 

„Łukasiewicz” – gra historyczno-literacka zorganizowana przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza – relacja

 

 

W ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza 30 września odbyła się historyczno-literacka gra miejska „Łukasiewicz”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rzeszowa, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uczestnicy gry mieli okazję zapoznać się z biografią, osiągnięciami naukowymi i zawodowymi polskiego wynalazcy - Ignacego Łukasiewicza. Poszczególne punkty gry były zlokalizowane w 11 miejscach w centrum Rzeszowa, zarówno tych związanych z życiorysem pioniera przemysłu naftowego, jak też ważnych dla rzeszowskiej kultury i historii. Solidna porcja wiedzy została przekazana w lekkiej formie, przy okazji dobrej zabawy. Gracze nie musieli wcześniej zgłębiać biogramu Łukasiewicza. Liczyły się: spostrzegawczość, czytanie ze zrozumieniem, wiedza ogólna oraz czas, w którym cała drużyna ukończyła zmagania. 

 

Do rywalizacji, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, przystąpiło 20 pięcioosobowych drużyn. Każdy zespół, posługując się otrzymaną kartą gry, miał za zadanie odwiedzić zaznaczone na niej punkty, odnaleźć w nich „agentów”, rozwiązać otrzymane zagadki i - za poprawne odpowiedzi - zebrać komplet pieczątek.

 

Na mapie gry „Łukasiewicz” znalazły się takie miejsca jak: rzeszowski Ratusz, kamienica „Luftmaszyna”, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, Księgarnia „Epoka”, I Liceum Ogólnokształcące, Fontanna Multimedialna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Czytelnia Główna WiMBP.

 

Meta gry miejskiej była ulokowana w Ogrodach Bernardyńskich, gdzie na uczestników czekała ciepła herbata oraz poczęstunek. Atrakcją były również pokazy naukowe i doświadczenia przygotowane przez Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które korespondowały z postacią i dorobkiem bohatera gry. Odbyło się tam również uroczyste rozstrzygnięcie i rozdanie nagród w postaci kart podarunkowych do Empiku oraz drobnych upominków ufundowanych przez Kino „Helios”. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna “DESMOLE” z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie, przybiegając na metę krótko po godzinie od rozpoczęcia gry (11:02:04). Na drugim miejscu uplasowała się grupa “A TO MY” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie, natomiast trzecie miejsce wywalczyła młodzież z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie pod nazwą “KLAKSON”. Nagrodzone zostały jeszcze dwa zespoły: “SPOŁECZNA NR 2” z Zespołu Szkół Społecznych w Rzeszowie oraz “SP2” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. 

 

Uroczystego wręczenia nagród dokonały: Katarzyna Pawlak - Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bożena Janda – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Renata Pasternak – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i Monika Patronik-Wajcowicz – pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie.

 

Biblioteka składa serdeczne podziękowania partnerom wydarzenia i patronom medialnym: Urzędowi Miasta Rzeszowa, Podkarpackiemu Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Polskiemu Radiu Rzeszów, TVP3 Rzeszów, „Gazecie Codziennej Nowiny” portalowi nowiny24.pl, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Biuru Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Kinu „Helios” oraz Księgarni „Epoka”.

 

 

Monika Patronik-Wajcowicz

Marta Biały

-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: