Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826463 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Podkarpacki Król Nafty – prezentacja multimedialna o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza w Filii nr 4 - relacja

27-10-2022

 

Podkarpacki Król Nafty – prezentacja multimedialna o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza

 

27 października 2022 r. w Filii nr 4 odbyła się prezentacja multimedialna dla młodzieży szkolnej o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza.


Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2022 ogłoszony został Rokiem Ignacego Łukasiewicza – protoplasty przemysłu naftowego w Polsce i Europie. W tym roku przypada dokładnie 200. rocznica urodzin podkarpackiego wynalazcy.


Przyszły pionier przemysłu naftowego żył w latach 1822-1882. Urodził się we wsi Zaduszniki pod Mielcem. Ignacy wykazywał od najmłodszych lat zainteresowanie naukami ścisłymi oraz językami obcymi. W latach 1832-1836 uczęszczał do gimnazjum Ojców Pijarów w Rzeszowie. Nauka w tutejszej szkole zaowocowała solidnymi podstawami dla przyszłego naukowca. W latach 1850-1852 studiował farmację na Uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji. Pierwszą pracę podjął w aptece we Lwowie, gdzie prowadził badania nad destylacją ropy naftowej. Już wtedy był przekonany, że w oleju skalnym tkwi niewykorzystany potencjał. Tak właśnie powstała pierwsza na świecie lampa naftowa, która pierwotnie oświetlała wystawę apteki. Wkrótce została użyta podczas całonocnej operacji w szpitalu lwowskim na Łyczakowie, ratując życie pacjenta. Był to dzień 31 lipca 1853 roku – data ta stała się symbolicznym momentem narodzin przemysłu naftowego w Polsce.


Młodzież w trakcie prezentacji multimedialnej o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza, dowiedziała się o istotnych faktach jego biografii, które miały ogromny wpływ na osiągnięcia podkarpackiego wynalazcy. Na podstawie uzyskanych wiadomości, uczestnicy spotkania dzieląc się na trzy grupy, stworzyli mapy myśli. Pierwsza grupa miała za zadanie ułożyć biogram twórcy lampy naftowej, druga grupa zaprezentować działalność charytatywną naukowca, zaś trzecia grupa usystematyzować badania i osiągnięcia naukowe. Mapa myśli ukazała młodzieży, jak ogromnie bogata była działalność Ignacego Łukasiewicza zarówno w dziedzinie naukowo-badawczej, charytatywnej a także jako społecznika. Podsumowaniem naszego spotkania był quiz o Ignacym Łukasiewiczu.


Młodzież sprawnie poradziła sobie z wyznaczonymi jej zadaniami, wykazała się świetną koncentracją, organizacją, umiejętnością analizowania problemów oraz współpracy zespołowej, dzięki której uzyskała zamierzone efekty. Mamy nadzieję, że w przystępny sposób przybliżyliśmy uczestnikom spotkania, sylwetkę naszego wybitnego twórcy lampy naftowej - Ignacego Łukasiewicza, z którego dorobku korzysta nie tylko Polska, ale cały świat.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w spotkaniu.


Barbara Ślęzak

-----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: