Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826376 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Warsztaty rękodzielnicze z kulturą lasowiacką - relacja

31-10-2022

 

Warsztaty rękodzielnicze z kulturą lasowiacką

 

Program Ochrony, Popularyzacji i Promocji Kultury Lasowiackiej jest inicjatywą zaproponowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie dołączyła do udziału w programie organizując m.in. warsztaty rękodzielnicze z kulturą lasowiacką, konkurs dla dzieci na najpiękniejszą zakładkę do książki ze wzorem lasowiackim oraz publikację zestawienia bibliograficznego z zebranym piśmiennictwem o kulturze lasowiackiej. Wśród założeń kulturowych biblioteki jest krzewienie spuścizny kulturowej Lasowiaków oraz utrwalenie pozytywnego wizerunku tożsamości regionalnej.


Warsztaty odbywały się przez kolejne trzy tygodnie października: 14 października, 21 października i 28 października 2022 roku. Dwa pierwsze spotkania poprowadziła Anita Ryba – działaczka społeczna, regionalistka i badaczka kultury lasowiackiej, a także dyplomowana instruktorka rękodzieła artystycznego. Anita Ryba plastykę obrzędową Lasowiaków zna od podszewki, dlatego uczestniczki warsztatów były zachwycone. Na pierwszym spotkaniu uczestniczki poznały warsztat bibułkarski od podstaw. Zainteresowane sztuką ludową, pod okiem instruktorki poznały kilka sposobów tworzenia różnych odmian kwiatów, a także wysłuchały opowieści o obrzędach: ślubach, pogrzebach, chrztach w lasowiackiej społeczności.


Na kolejnym spotkaniu warsztatowym „Tajemnice mody lasowiackiej” uczestniczki wysłuchały prelekcji o tradycyjnych strojach lasowiackich oraz nauczyły się haftu lasowiackiego. Stroje wykonane przez Anitę Rybę są stworzone z bielonego lnu, ozdobionego haftem. Kolory haftu lasowiackiego były uzależnione od stanu cywilnego kobiety – czerwony przeznaczony dla panien, brązowy i czarny dla żon i wdów. Uczestniczki wykonały własne hafty na serwetach, które później mogły zabrać dla siebie. Podczas pokazu wiele z nich przymierzyło stroje lasowiackie do pamiątkowych fotografii.


Ostatnie warsztaty odbyły się w równie sympatycznej atmosferze. Spotkanie z lasowiaczką Barbarą Sroczyńską – gawędziarką, artystką i pieśniarką połączono z tradycyjną wycinanką lasowiacką. Barbara Sroczyńska jest nazywana „prawdziwą ikoną rękodzieła lasowiackiego”. Wielokrotnie nagradzana za kunszt opowiastek i regionalną gwarę Instruktorka przeniosła uczestniczki w krainę baśni o lasowiackim sercu. Dodatkowo Barbara Sroczyńska przybliżyła uczestniczkom historię i obrzędowość Lasowiaków.

Katarzyna Błajdo

-----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: