Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826582 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie z Jolantą Czartoryską w Wypożyczalni Głównej – relacja

13-11-2022

 

Spotkanie z Jolantą Czartoryską w Wypożyczalni Głównej – relacja
 

Pani Jolanta Czartoryska – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawnik wykonujący zawody adwokata, radcy prawnego, notariusza i prokuratora, historyk, doktor nauk humanistycznych, publicystka w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, laureatka wyróżnień tygodnika „Newsweek” oraz „Rzeczpospolitej” i „Deutsche Welle”. Autorka artykułów naukowych oraz książek „Każdy miał swój PRL. Opowiadania nostalgiczne” (2021) i „Odejść w cień" (2012), a także współautorka „Niemiec mój sąsiad = Die Deutschen, meine Nachbarn : konkurs Rzeczypospolitej i Redakcji Polskiej rozgłośni Deutche Welle” (2020) i „Wielcy socjaliści” (2017).


Jerzy Domański redaktor naczelny tygodnika „PRZEGLĄD” napisał: „Już drugie pokolenie Polaków otrzymuje wybiórczą i szczątkową wiedzę o realiach Polski w latach 1945–1989, czyli o PRL. Powszechna indoktrynacja trwa. Ocet i pałowanie to jedyne komunikaty sączone do głów tych, którzy urodzili się w ostatnim trzydziestoleciu. A ich rodzice i dziadkowie? Zagubieni, często bezradni i porażeni kłamstwami, zamykają się w sobie i unikają sporu. Na szczęście są też tacy jak Jolanta Czartoryska, autorka ważnej powieści „Odejść w cień", wydanej w 2012 r., lecz przemilczanej przez media. Dzięki dyskusji starego aparatczyka z przyszłym politologiem w książce zawarty został uczciwy opis realiów tamtych czasów i prawdziwych dylematów, jakie było trzeba wówczas rozwiązywać. Jolanta Czartoryska rozumie te dylematy i docenia to, co w PRL zostało zrobione. Dając świadectwo prawdzie, daje równocześnie przykład innym, by nie milczeć wobec oczywistych kłamstw o okresie PRL”.


Pani Jolanta Czartoryska po spotkaniu w Wypożyczalni Głównej na swoim Facebook’u napisała:


„No to tak....Kobiety nie tylko są GORĄCE, ale są też CIEKAWE wszystkiego bardziej niż mężczyźni.  Łakną nowej wiedzy i z nowości, i z przeszłości.  Kobiety studiują częściej niż mężczyźni.   Kobietom, nawet seniorkom, się chce ubrać, wyjść z domu i spędzić czas z innymi, zaciekawionymi światem, ludźmi.  Zdarzy się czasem jakiś męski rodzynek w gronie, ale żal, że faceci nie są tak otwarci, jak kobiety. Jak oni zatem dają radę rządzić światem?  Właśnie widać.....


Otrzymałam dzisiaj zdjęcia od Pana Włodzimierza Ratyńskiego, starszego kustosza i kierownika Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie z wczorajszego spotkania autorskiego.  To była wielka przyjemność i satysfakcja.  Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy chcieli poświęcić swój czas obcej osobie, czyli mnie.  Aha, była też młodzież młodsza. Zatem nie jest źle z następnym pokoleniem! Powoli, uparcie chcę pokolenia łączyć.  I czasem dokładam kropelkę do tego łączenia. A Wypożyczalnia robi świetną robotę kulturalną w tych mało eleganckich czasach. Zachęcam mieszkańców Rzeszowa do zaglądania tutaj”.


Dziękuję Pani Jolancie Czartoryskiej za ciekawe książki i równie ciekawe opowieści o  czasach Polski Ludowej. Autorka jest bardzo przekonywująca w swoich opiniach i argumentach o PRL, a dodatkowo posługuje się piękną Polszczyzną. Z wielką przyjemnością słucha się Jolanty Czartoryskiej, a mowa była nie tylko o książkach ale i miejscach ważnych dla pisarki, dzieciństwie, rodzinie, szkołach w których się uczyła, studiach, relacjach rówieśniczych w tamtych okresie, pracy zawodowej i zainteresowaniach pozazawodowych, grze na pianinie, systematycznym uczeniu się języka niemieckiego, rękodzielnictwie, które można obejrzeć na stronie FB: JoliWolli- Rękodzieło. Retro. Rozmowa o czasach PRL-u pokazywał zarówno zalety jak i wady tego ustroju.  Dziękuję za przemiły wieczór autorski.


Plakat informacyjny zaprojektowała Małgorzata Kubicz, a spotkanie prowadził Włodzimierz Ratyński  przy licznym udziale publiczności w dniu 14 listopada 2022 r. (poniedziałek).
 

---------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: