Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826931 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„O spełnianiu marzeń” - spotkanie dla dzieci z Markiem Kamińskim w ramach DKK działającego w nr Filii 10 - relacja

15-11-2022

  

„O spełnianiu marzeń” - spotkanie dla dzieci z Markiem Kamińskim

w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii nr 10 - relacja


Na wyjątkowe spotkanie z polarnikiem, zdobywcą dwu biegunów w jeden rok, autorem 14 książek, filozofem i trenerem Panem Markiem Kamińskim czekali klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Filii 10 oraz uczniowie przybyli z pobliskich szkół. Naszego gościa przywitała koordynator wojewódzki DKK pani dr Marcelina Janisz.


Pan Marek już na początku spotkania został zasypany pytaniami pomiędzy które wplatał wspomnienia ze swojego dzieciństwa. Pobyt w szpitalu jako dziecko, z dala od domu i trwający kilka miesięcy, był pierwszą lekcją, że trzeba zaprzyjaźnić się z sobą w chwilach samotności i uwierzyć w siebie. Lektury czytane w bibliotece szpitalnej: „20 tysięcy mil podwodnej żeglugi” czy „Przygody Kapitana Granta” upewniały go, że zawsze trzeba umieć liczyć na siebie.


Dzieci pytały o motywy wypraw, na które odpowiedzi były różne: chęć przeżycia przygody, połączenie wyprawy z akcją charytatywną, jednak to, co je łączyło to przekonanie, że każda podróż zmienia i po niej jest się już innym człowiekiem.


Pan Marek odpowiadając na pytania o zagrożeniach podczas wypraw, zastosował baśniowe porównanie bieguna północnego do smoka, gdy lód piszczy, jęczy i zawodzi, a miejsca nazywa się salami balowymi diabła.


Jak przygotować się do wyprawy, co ze sobą zabrać?


Ważne, by kontrolować ciężar zabieranych rzeczy, zmuszają do tego sanie ważące 150 kg, specjalna dieta około 7000 kcal dziennie powodują, że żywność musi być lekka, wysuszona, a zabierane rzeczy tylko niezbędne. Najważniejsze jednak jest zachowanie niewzruszonego umysłu, utrzymanie kontroli i niepoddawanie się panice. W chwilach zwątpienia, kiedy wyobraźnia podsuwa nam różne rzeczy, paradoksalnie lepiej jest nie myśleć, znaleźć dystans do własnych myśli- zresetować się.


W sytuacji zagrożenia życia - jaka jest procedura postępowania? Czy miał pan chwile zwątpienia?


Tak na początku drogi, były chwile zwątpienia. Miałem przyjaciela który mnie uczył wyobrazić sobie różne rzeczy i przeć do przodu, nie myśleć bo nie wszystkie myśli są prawdziwe i wartościowe. Umysł kontroluje nasze myśli i trzeba mieć do nich dystans. Mimo poddawania się, trzeba wrócić za jakiś czas do swoich myśli.


Która z podróży była najłatwiejsza, a która najtrudniejsza?


Jak człowiek chce, to wszystko jest łatwiejsze, najłatwiejsza do Afryki, najtrudniejsza ta z Jasiem Melą, bo jest się odpowiedzialnym za drugiego człowieka.


Co chciałby Pan jeszcze zrobić?


Obecnie następuje przyspieszenie w powstawaniu wiedzy. Konflikty, kryzysy ekonomiczne wpływają na lęki, to powoduje, że ludzie przestają być szczęśliwi. Dlatego ważna jest odporność psychiczna i kontrola nad własnym umysłem. Wyzwolić moce tkwiące w każdym człowieku. To właśnie chciałbym robić.


Dziękujemy Panu Markowi Kamińskiemu za wspaniałe, inspirujące spotkanie z młodymi czytelnikami, za barwną opowieść o trudach i pięknie odwiedzanych miejsc oraz cierpliwe wysłuchanie dziesiątek pytań i odpowiedzi na nie.


Bogusława Fura

------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: