Aktualności

5. urodziny kampanii „Mała Książka - Wielki Człowiek” - relacja z udziału w konferencji w Bibliotece Narodowej w Warszawie

16-11-2022

Z okazji 5-lecia kampanii „Mała książka - wielki człowiek” Instytut Książki zorganizował konferencję dla bibliotekarzy, edukatorów i animatorów promujących czytelnictwo, która odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

W dniach 15-16 listopada 2022 roku w konferencji udział wzięły Katarzyna Buczek, instruktor z Działu Instrukcyjno-Metodycznego w WiMBP w Rzeszowie oraz Monika Patronik-Wajcowicz z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie.

Zgromadzonych gości powitał dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski, dziękując za działania na rzecz kampanii. Uczestnicy konferencji wysłuchali listu prof. Piotra Glińskiego, który odczytał dyrektor generalny MKiDN, Jarosław Czuba. Głos zabrali również Ambasadorowie kampanii, Redbad Klynstra-Komarnicki i Emilia Komarnicka-Klynstra i dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski.

Uczestnikom zaprezentowano wyniki pierwszych badań jakościowych, ilościowych i ewaluacyjnych poświęconych kampanii. Miał też miejsce panel dyskusyjny na temat programów bookstartowych na świecie, który poprowadził zastępca dyrektora Instytutu Książki, prof. Krzysztof Koehler. Zaproszeni prelegenci z Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii zaprezentowali swój punkt widzenia na projekt oraz podkreślali rolę empatii i czytania od najmłodszych lat.

Bogaty program konferencji obejmował także inspirujące wykłady: prof. dr hab. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „O czytaniu w wieku empatii”, dr Wandy Matras - Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na temat bajkoterapii jako wsparcia w sytuacjach kryzysowych, Lidii Ianowskiej - Szymańskiej o metodach aktywnego czytania w rozmawianiu o niepełnosprawności. Nowym pomysłem na omawianie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza zainteresowała wszystkich zgromadzonych Iwona Haberny przedstawiając niesamowitą grę karcianą połączoną z internetową platformą wiedzy pt. „Świteź”. Natomiast o potrzebie istnienia bibliotek i ich nowej roli w Ukrainie podczas wojny, wypowiedziała się Larysa Luhova, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci.

Drugi dzień konferencji to złożony program warsztatowy. Bibliotekarze brali udział w warsztatach z baśniowej szkoły rysunku w wykonaniu Mateusza Świstaka. Państwo Anna Trzpil - Zagórska i Henryk Zagórski przenieśli zgromadzonych w inny wymiar, a mianowicie w Mały Teatr Ilustracji za pomocą spektaklu kamishibai. Osobistymi doświadczeniami w pracy z dziećmi podzieliła się autorka książek Małgorzata Swędrowska, nawiązując do nowej odsłony książki „Krasnal w krzywej czapce” będącej elementem kampanii w 2023 roku. Własnymi przemyśleniami w ramach wykładu podzieliła się także Anna Karp-Szymańska przybliżając literaturę dla dzieci w wieku szkolnym. Kolejny dzień to także wystąpienia osób, które na co dzień pracują w bibliotekach. Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, Paweł Pawlak, zaprezentował gostyński bibliobus jak nową formę pracy z dziećmi z terenów wiejskich. Nauczyciel Roku 2022, Iwona Pietrzak-Płachta, zaprezentowała Wypożyczalnię Skrzydeł – szkolną bibliotekę w Zespole Szkół Podstawowych w Pliszczynie, a Sabina Mazurek - Zawadzka pokazała, jak projektować biblioteki dla najmłodszych użytkowników.

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych w naszym kraju. Pokazała, jak szeroko zakrojona kampania może przyczynić się do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Projekt jest finansowy z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2017-2021 na jego realizację przekazano już 55 mln zł, dzięki czemu udało się rozdać dzieciom 4 mln książek.

Katarzyna Buczek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny