Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26826595 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Podróżnik i pisarz Piotr Milewski w Wypożyczalni Głównej - relacja

17-11-2022

 

Podróżnik i pisarz Piotr Milewski w Wypożyczalni Głównej - relacja

 

Ohayo gozaimasu Mirefusuki Piotoru-san oraz Kon’nichiwa,  takim niecodziennym powitaniem w języku japońskim rozpoczęło się spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Piotrem Milewskim w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A w środę 14 listopada 2022 r.

 

Dla miłośników podróży i literatury podróżniczej była to niezwykła okazja aby posłuchać wielce ciekawych opowieści dziennikarza, pisarza i poety, fotografika, ekonomisty, podróżnika Piotra Milewskiego, który 9 lat spędził w Japonii, ale także zadać pytania autorowi czterech niezwykle interesujących książek :  „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2014), „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2015), „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” (2018),  „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” (2020).

 

Piotr Milewski urodził się w Chełmie, mieszkał w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Lata spędzone w Japonii to nie tylko czas zwiedzania i podróży ale także praca w firmie korporacyjnej. Podróżnik włada językiem japońskim, współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną gdzie publikuje fotoreportaże, korespondencje i eseje. Wykłada także w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

 

Jest również współautorem książek : „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów”, "Wyspa. Opowieści podróżne", "Azja. Opowieści podróżne", "Słownik terminologii handlowej, podatkowej i księgowej polsko-niemiecki, niemiecko-polski", "Niemiecko-polski, polsko-niemiecki słownik podatków i księgowości".

 

Piotr Milewski napisał o sobie: "Byłem nauczycielem akademickim, handlowcem w japońskim przedsiębiorstwie, pomocnikiem kucharza na obozie dla niepełnosprawnych umysłowo w USA i świętym Mikołajem podczas targu bożonarodzeniowego w Sapporo. Podróżowałem po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. A teraz piszę, po polsku, angielsku i japońsku. I fotografuję. Po prostu opowiadam historie". 

 

W pierwszej części spotkania Piotr Milewski opowiadał o podróży koleją transsyberyjską liczącą 9289 km. Czas przejazdu z Moskwy do Władywostoku wynosi prawie 7 dni, a w trasie przekracza się 8 stref czasowych. Pisarz rozpoczął ją w Petersburgu i nie była to tylko relacja z podróży koleją ale opis spotkanych na swojej drodze ludzi, miejsc oraz wydarzeń i zjawisk  kulturalnych, politycznych, socjologicznych, w tym także humorystycznych.  

 

Druga część wieczoru poświęcona była Japonii i doświadczeniom pisarza nabytym podczas pracy w japońskiej korporacji. Wielką ciekawość wzbudziły zupełnie odmienne prawa i obowiązki pracownicze chociażby takie jak dożywotnie umowy o pracę, czy brak możliwości wykorzystywania zwolnień lekarskich podczas choroby. Kilka zasad przytoczonych w książce „Planeta K.” obrazuje tę odmienność : nie spóźniać się na poranną gimnastykę i apel ; poranne i wieczorne pozdrowienia wypowiadać głosem pełnym energii i z uśmiechem ; stawiać się w pracy w schludnym ubraniu firmowym, po sprawdzeniu, czy nie odpadł żaden guzik lub plakietka z nazwiskiem ;  przystępować do pracy z koncentracją i w pełnym skupieniu ;  nie trzymać rąk w kieszeniach ; używać właściwego słownictwa oraz form grzecznościowych ; przestrzegać zasad higieny, dbać o czystość włosów oraz uważać na stan zdrowia ; kochając swoją pracę, miejsce pracy i rodzinę, prowadzi się pełne radości, nadziei i zdrowia życie.

 

Piotr Milewski przeżył w Japonii trzęsienie ziemi, wspominał to wydarzenie i opowiadał o zasadach postępowania w przypadku takich zdarzeń oraz powszechnych w tym kraju specjalnych ćwiczeniach mających przygotować ludzi na tę ewentualność.

 

I wreszcie rozmowy toczyły się wokół niesamowicie interesującego i niezwykłego kraju jakim jest Islandia. To kraj wyspa gdzie można spotkać fascynujące zjawiska przyrodnicze i krajobrazowe. Są tam ulokowane na niewielkiej powierzchni wulkany, lodowce, wodospady, gejzery, gorące źródła, fiordy i iście księżycowy krajobraz, a do tego białe noce. Do tej podróży zainspirowała Piotra Milewskiego książka siedemnastowiecznych  morawskich podróżników wydana w formie reprintu. Daniel Vetter i Jan Salomon po powrocie z tego ciekawego kraju wydali w 1638 roku w Lesznie książkę pt. „Islandia albo krótkie opisanie wyspy Islandii”.

 

Podczas ponad dwugodzinnego spotkania autorskiego poruszono jeszcze sporo tematów związanych z podróżami. Wieczór autorski  zakończyły rozmowy indywidualne i wpisy dedykacji pisarza na zakupionych przez czytelników książkach.

 

To była ogromna przyjemność i radość gościć Piotra Milewskiego oraz moderować  rozmowę z pisarzem dla licznie zgromadzonej publiczności.

 

Spotkanie zakończyłem ponownie w nietypowy sposób, dziękując podróżnikowi japońskimi słowami : Arigato gozaimashita.

 

Impreza została dofinansowana ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i została zorganizowana w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych  działającego przy Wypożyczalni Głównej.

 

                                                                                                         Włodzimierz Ratyński

 

----------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: