Spotkanie podsumowujące projekt „Nie siedź - sieciuj” - relacja

22-11-2022

Spotkanie podsumowujące projekt „Nie siedź - sieciuj” - relacja

22 listopada 2022 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie sieci bibliotekarzy z 10 bibliotek pracujących w oddziałach i filiach dziecięcych woj. podkarpackiego. Projekt „Nie siedź - sieciuj! - wzmocnienie regionalnych sieci bibliotecznych” finansowany był z dotacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Spotkanie sieci „Aktywni dziecIOm” odbyło się w Filii nr 18 WiMBP w Rzeszowie, która od niedawna mieści się w nowo otwartej galerii Zalesie Park. Bibliotekarze z woj. podkarpackiego zwiedzili bibliotekę i zapoznali się z działalnością placówki, którą w prezentacji przedstawiła Hanna Szafrańska, kierownik filii. Biblioteka prowadzi m.in. cykliczne spotkania dla najmłodszych pod nazwą „Akademia Pani Bajki”. Głównym celem zajęć jest pokazanie czytania książek jako ciekawej, kreatywnej oraz twórczej aktywności, która może być doskonałą i rozwijającą zabawą.

Filia nr 18 prowadzi również wyjątkowy projekt Manga cafe, czyli wspólną inicjatywę WiMBP w Rzeszowie oraz Fundacji Koi Koi propagującej kulturę, sztukę i literaturę japońską. Manga cafe zrzesza fanów mangi, czytelnicy mogą wypożyczać komiksy, a także uzupełniać biblioteczkę własnymi tomami. W czasie trwania projektu organizowane są różnego rodzaju spotkania i warsztaty promujące japońską kulturę, m.in. warsztaty origami, gry GO, prelekcje i zajęcia dla dzieci oraz młodzieży.

W drugiej części spotkania podsumowaliśmy rok działalności sieci „Aktywni DziecIOm”. W ciągu minionego roku spotkaliśmy się aż 6 razy, zwiedziliśmy i poznaliśmy działalność 4 bibliotek w województwie podkarpackim, odbyły się dwa szkolenia - z programowania oraz tworzenia gier terenowych - finansowane ze środków FRSI, dzięki którym bibliotekarze mogą się zainspirować oraz wprowadzać ciekawe elementy do pracy z dziećmi. Do tej pory bibliotekarze po zakończonym szkoleniu przeprowadzili w swoich bibliotekach 8 zajęć z elementami programowania, w których wzięło udział ok. 100 dzieci. Jednak najważniejszą rolą sieci pozostało wzajemne wspieranie się, inspirowanie i wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Muzeum Dobranocek to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Bibliotekarze mogli zobaczyć bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, folie animacyjne. Można tu spotkać Jacka i Agatkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim bibliotekarzom biorącym udział w projekcie „Nie siedź - sieciuj!” za aktywny udział, inicjatywę, chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Każde ze spotkań było dla nas ogromną motywacją do działania i mamy nadzieję, że kolejny rok istnienia sieci będzie równie inspirujący.

Małgorzata Lis
Dział Instrukcyjno-Metodyczny