Relacja ze spotkania z Joanną Rawik w Wypożyczalni Głównej

02-12-2022

Relacja ze spotkania z Joanną Rawik w Wypożyczalni Głównej

Kiedy miesiąc temu zadzwoniła do mnie Joanna Rawik z informacją, o swoim grudniowym  przylocie do Rzeszowa i z prośbą o zakup biletu do rzeszowskiego teatru na świetny spektakl „Skrzypek na dachu” w reżyserii Jej przyjaciela Jana Szurmieja pomyślałem, że to dobra okazja aby ponownie zaprosić Artystkę do Wypożyczalni Głównej.

Joanna Rawik moje zaproszenie przyjęła z dużym entuzjazmem, a ja ucieszyłem się niezmiernie bo to osoba nadzwyczajna i niezwykła. Legenda polskiej piosenki,  dziennikarka, pisarka i aktorka, a przede wszystkim osoba niebywale aktywna. Nadal występuje i koncertuje, a w każdy poniedziałek w Radiu Wnet prowadzi godzinną audycję pt. „Sztuka jest magią”, ma niesamowitą energię, a pesel uważa za abstrakcję.

Piątkowy wieczór 2 grudnia 2022 r. o godz. 19.oo zgromadził liczną publiczność zainteresowaną spotkaniem autorskim. Było ono wzbogacone o wielce ciekawe wydarzenia. Joanna Rawik zaprezentowała się bowiem jako aktorka znakomicie czytając wiersz z przywiezionego ze sobą tomiku poetyckiego Witolda Malesy-Bonieckiego (co ciekawe,  wydanego przez Podkarpacki Instytut Marketingu i Książki), a także jako pieśniarka wykonując dwa utwory, w tym piękną kolędę.

Najwięcej było jednak rozmów związanych z pisarstwem i dziennikarstwem naszego Gościa. Publiczność pytała także o występy w paryskiej Olimpii Bruno Coquatrixa w programie Grand Music Hall de Varsovie.  A prowadzący spotkanie Włodzimierz Ratyński o wspomnienia z pierwszego pobytu w Rzeszowie w latach 50. XX wieku i  o występ na Krajowych Targach Piosenki w Rzeszowie w 1965 r. oraz nagrodzony utwór „Za mało mamy siebie dla siebie”. Joanna Rawik jest pełna zachwytu dla Rzeszowa, które określa miastem w pełni europejskim podkreślając także zasługi prezydenta Tadeusza Ferenca, którego 19. letnie zarządzanie miastem przyczyniło się do jego rozwoju.

Mowa była o rumuńskim mieście Sybin gdzie pisarka spędziła dzieciństwo oraz o Bukareszcie, do którego we wrześniu br. roku Joanna Rawik udała się wraz z prezesem Krzysztofem Skowrońskim i ekipą Radia Wnet jako dziennikarka, skąd prowadziła audycje radiowe i rozmowy z  wybitnymi postaciami rumuńskiego życia kulturalnego, prezentując także  świetną znajomość języka tego kraju. A w Polsce w ciągu 2 lat powstało już ponad 100 audycji radiowych pt.  „Sztuka jest magią” dotyczących wydarzeń kulturalnych, ludzi ze świata kultury i polskich oraz europejskich miejsc ważnych dla pisarki. Sporo czasu  poświęcono na rozmowę o 12 wydanych książkach. O tej najważniejszej dla Autorki czyli „Ptak smutnego stulecia Edith Piaf” i nie mniej ważnej bo jak dotąd jedynej biografii na rynku wydawniczym „Maestra: opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej”.

Joanna Rawik wracała wspomnieniami do czasów studiów  w Studium Teatralnym Ireny i Tadeusza Byrskiego w Kielcach oraz do ważnych miast na swojej ścieżce życiowej czyli Wrocławia i Krakowa, a także do czasów gdy zafascynowana twórczością Ericha Marii Remarque’a przyjęła nazwisko bohatera powieści „Łuk triumfalny” emigranta dr Ravica.   Opowiadała o pobycie w Instytucie Remarque’a w Osnabrück (Dolna Saksonia), miejscu urodzenia pisarza i o udziale w ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach z okazji 50.  rocznicy śmierci E. M. Remarque’a.

Włodzimierz Ratyński pytał o spotkanie z Charlesem Aznavourem w Krakowie (1963 r.), o spektakl Pawła Zapendowskiego „Kantor w Paryżu” w teatrze Groteska gdzie Joanna Rawik grała samą siebie (2018) czy o Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku gdzie pieśniarka z ramienia ZASP przyznaje nagrodę dla najlepszego wykonawcy, a także o tytułową rolę Marii de Buenos Aires w spektaklu wystawianym podczas Festiwalu Malta w Poznaniu (reż. Małgorzata Dziewulska, 2009).

Jak widać poruszanych tematów było sporo, nie wszystkie zostały tutaj zasygnalizowane ale Joanna Rawik jak zawsze opowiadała ciekawie, mądrze i prezentowała wspaniałą Polszczyznę. To było interesujące i urocze spotkanie nagrodzone gromkimi brawami i pięknym różowym storczykiem.

W poniedziałkowej audycji 'Sztuka jest magią" Joanna Rawik opowiadała o swoim pobycie w Rzeszowie i o spotkaniu autorskim w Wypożyczalni Głównej . Audycji można posłuchać klikając na link: wnet.fm/broadcast/rzeszow-dzieje-miasta-i-moje-sztuka-jest-magia-5-grudnia-2022-roku/

----------------------------------------------------------------------