Aktualności

„Projektowanie graficzne – pierwsze kroki w Canvie” – szkolenie dla członkiń SBP - relacja

06-12-2022

Spotkania autorskie, warsztaty plastyczne dla dzieci, świąteczny kiermasz – co łączy te wszystkie wydarzenia? Konieczność przygotowania atrakcyjnego wizualnie i czytelnego plakatu. Dla każdej bibliotekarki i każdego bibliotekarza to zarówno przyjemność, jak i wyzwanie.

Pracownice Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych wyszły naprzeciw tym potrzebom i zorganizowały szkolenie z obsługi aplikacji graficznej Canva. Jest to intuicyjne narzędzie dostępne online, umożliwiające przygotowanie różnorodnych materiałów graficznych. Co ważne, w zasobach Canvy znajdują się bogate zbiory szablonów, grafik i zdjęć, dzięki czemu nawet osoby bez doświadczenia graficznego i wykształcenia plastycznego mogą samodzielnie stworzyć profesjonalne materiały.

Zaproszenie na warsztaty przyjęły członkinie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pracujące na co dzień w placówkach całego Podkarpacia. Program obejmował podstawy: zakładanie konta w aplikacji, wybór szablonu i jego modyfikowanie oraz samodzielne tworzenie kompozycji. Uczestniczki z zaangażowaniem wykonywały własne projekty. Na zakończenie przyznały, że dzięki nowo nabytym umiejętnościom łatwiej im będzie projektować materiały graficzne na co dzień.

Barbara Pawlikowska

Iwona Wojtowicz