Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26856287 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Od pozyskania do opracowania. Dokumenty życia społecznego w bibliotekach publicznych. - szkolenie

21-12-2011

W piątek, 16 grudnia 2011 r. w sali szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Langiewicza 17 w Rzeszowie odbyło się spotkanie bibliotekarzy z 22 bibliotek publicznych Podkarpacia. Szkolenie zorganizowane zostało przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim bibliotekarze z powiatów jarosławskiego, leskiego, lubaczowskiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, sanockiego, stalowowolskiego oraz strzyżowskiego.


Wybór sali szkoleniowej sąsiadującej z Oddziałem Dokumentów Życia Społecznego nie był przypadkowy, gdyż tematem były właśnie zagadnienia związane z tymi dokumentami w teorii i praktyce bibliotekarskiej. Spotkanie szkoleniowe otworzyła p. Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie. Szkolenie podzielono na trzy części.


Pierwsza część została poświęcona gromadzeniu dokumentów życia społecznego w bibliotekach publicznych różnego stopnia, od wojewódzkich i powiatowych po gminne. Przedstawiono podstawy prawne dotyczące gromadzenia dżs w bibliotekach, omówiono problematykę specyfiki i cech charakterystycznych tych niekonwencjonalnych materiałów bibliotecznych w oparciu o definicje w literaturze bibliotekarskiej. Dokonano także przeglądu form i rodzajów druków ulotnych najczęściej gromadzonych przez biblioteki publiczne. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie dla przyszłego zbioru właściwego określenia profilu gromadzenia i rozpoznania środowiska lokalnego oraz odpowiedzialności bibliotekarzy z tym związanej. Przedstawiono także możliwe i najbardziej efektywne sposoby pozyskiwania tych materiałów. Część pierwszą zakończono omówieniem najważniejszych zasad doboru i selekcji dokumentów życia społecznego. (Ewa Lelek, instruktor ds. informacji WiMBP w Rzeszowie)


W części drugiej szkolenia omówiono zasady postępowania z dokumentami życia społecznego w bibliotekach publicznych od momentu pozyskania do opracowania formalno-rzeczowego. Szczegółowo omówiono etapy pracy z dokumentem: elementy opracowania wstępnego, zasady wyboru schematu klasyfikacji odpowiedniego dla danego typu biblioteki, zalety opracowania grupowego, najczęściej stosowane sposoby ewidencji i akcesji druków ulotnych. Sporą część wystąpienia poświęcono także katalogowaniu dżs i zagadnieniom z nim związanym, m.in. zasadom wyboru hasła w zależności od rodzaju i treści dokumentu, omówiono poszczególne elementy opisu katalogowego danego dokumentu i przykładowe opisy wybranych grup dokumentów. Przedstawiono także dane statystyczne dotyczące stosowania w bibliotekach publicznych katalogów, kartotek i indeksów jako pomocniczych narzędzi wyszukiwawczych. Koniec części poświęconej opracowaniu dokumentów życia społecznego stanowił przegląd wybranych polskich bibliotek od wielu lat gromadzących druki ulotne, mających doświadczenie i wypracowany, sprawdzony sposób postępowania z nimi. (Ewa Lelek, instruktor ds. informacji WiMBP w Rzeszowie)


Ostatnim, trzecim elementem szkolenia była prezentacja Oddziału Dokumentów Życia Społecznego działającego w strukturach Działu Informacyjno-Bibliograficznego WiMBP w Rzeszowie. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość zwiedzenia pracowni i zapoznania się z organizacją pracy Oddziału. Przedstawiono zasady, jakimi kierują się w pracy z drukami ulotnymi pracownicy Oddziału dotyczące wszystkich aspektów pracy: gromadzenia, opracowania, udostępniania i przechowywania tych materiałów bibliotecznych. Zaprezentowano różne typy i rodzaje gromadzonych dokumentów. Uczestnicy spotkania mieli możliwość konsultacji w kwestii różnorodnych problemów związanych z gromadzeniem i opracowaniem dokumentów życia społecznego we własnych bibliotekach z praktykiem w tej dziedzinie, Ewą Ferenc, bibliotekarzem, pracownikiem Działu Informacyjno-Bibliograficznego (i Oddziału Dokumentów Życia Społecznego) WiMBP w Rzeszowie.


Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali materiały szkoleniowe, przygotowane z myślą o pomocy metodycznej na etapie selekcji, doboru i klasyfikacji dokumentów życia społecznego.


Oprac. Ewa Lelek
Dz. Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: