Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26856233 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE - otwarcie wystawy - Filia nr 7

18-01-2012

 

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste.
 Kadry z życia miasta”.

Otwarcie wystawy z udziałem pana Rafała Kocoła
z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
- Filia nr 7



              Wystawa „Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Kadry z życia miasta” opowiada o codzienności – tak prezentację wystawy, podczas jej otwarcia 11 stycznia 2012 r., rozpoczął pan Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Jej uczestnikami byli uczniowie z kl. II c z Gimnazjum Nr 11, wraz z opiekunem panią M. Uchman.

Nie dowiemy się z niej o przełomowych wydarzeniach politycznych, ale zobaczymy np. znakomite dzieła polskiej myśli technicznej w postaci motocykla z fabryki Ludwików, czy też przenośne radio -  „Detefon”, lub obejrzymy  pionierskie, jak na owe czasy studio radiowe, albo też  zalążek rodzącego się studia telewizyjnego.


Na ekspozycji nie ma galerii politycznych osobowości tamtego czasu, ale można zerknąć na stroje szalonych lat dwudziestych, czy nieco stonowanych lat trzydziestych. Dwudziestolecie międzywojenne to rewolucyjne przemiany wielu dziedzin życia, często wskutek traumatycznych przeżyć I wojny światowej. Tak przecież było ze zmianą obyczajowości nie tylko w stroju, ale także w zachowaniu. Słynna powieść Victora Margueritte „La Garçonne” (Chłopczyca) spowodowała skandal obyczajowy, ale była też przełomem. Niezależna kobieta w niezbyt długiej sukni, mocnym makijażu, z krótką fryzurą, tańcząca charlestona to przecież symbol lat dwudziestych ubiegłego wieku. W modzie kobiecej królował styl francuski – nie zapominajmy, dodał pan Rafała Kocoł -  że swoje wzory kreowała wtedy słynna Gabrielle Bonheur „Coco” Chanel. Wśród mężczyzn lansowano typ angielskiego dżentelmena.

Charakterystyczne dla tego okresu – stwierdził pan prelegent - było także art déco. Styl ten opanował różne dziedziny życia charakteryzując się czystością zgeometryzowanych form, będąc odpowiedzią na „przestarzałą i skomplikowaną” secesję. Art déco - hasło przewodnie - w sztuce, architekturze, wzornictwie przemysłowym, którego ukoronowaniem była Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu w Paryżu w 1925 r.

Warto dodać – podkreślił pan Kocoł -  że pojawiło się wtedy zjawisko, które dopiero potomni nazwą, kulturą masową. Mogła ona zaistnieć przede wszystkim, dzięki przemianom cywilizacyjnym – radiofonizacji społeczeństw, dostępie do ulepszonych środków komunikacji (samochody, szybsze pociągi, lotnictwo), które powodowały „kurczenie się” świata. Nastąpiło dynamiczne rozprzestrzenianie się nowych trendów mody, obyczaju ale też, np. nowych gatunków muzycznych, takich jak jazz. Przestał on być popularny tylko w Stanach Zjednoczonych, zaczęto go chętnie słuchać również  w Paryżu, Berlinie i Warszawie.

Zapraszamy do świata, który chociaż przeminął, czasem jednak powraca do nas „…sukni szelestem/Błękitnym cieniem nad talią kart/I śmiechem który kwitował żart...”.
                                                                                           
Wystawa ciekawie przygotowana, zainteresowała nie tylko młodych czytelników biblioteki, ale również innych jej użytkowników. Na otwarciu wystawy obecnych było 23 osoby.

Ekspozycję można zwiedzać w holu Młodzieżowego Domu Kultury, przy ul. Osmeckiego 51, w dniach od 11.01.2012 r. a do 26.01.2012 r.

Dziękujemy panu Rafałowi Kocołowi z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za prelekcję i otwarcie wystawy. Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

 

Anna Kurowska

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: