Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26856240 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie w ramach cyklu "ZE SPORTEM ZDROWIEJ" - Filia nr 7

23-01-2012

„ZE SPORTEM ZDROWIEJ"
Spotkanie z Krzysztofem Husem

 z Klubu Jagiellonia Białystok
i Konradem Husem z Klubu Stal Rzeszów
w Filii nr 7


 

                   W roku 2012 w Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dyscyplina ta jest znana Polakom już od najmłodszych lat.  W spotkaniu pod hasłem: „Ze sportem zdrowiej”, w Filii  nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 19 stycznia 2012 r., wzięli udział dwaj młodzi piłkarze, bracia: Krzysztof Hus - piłkarz Klubu Jagiellonia Białystok i Konrad Hus – piłkarz Klubu Stal Rzeszów. Nasi goście spotkali się z uczniami kl. V b ze Szkoły Podstawowej Nr 25  z opiekunem panem Stanisławem Skibą i uczniami Kl. III a z Gimnazjum Nr 11  z opiekunami: panem Zbigniewem Rakiem i panią Marzeną Ciupak.  

Nasi goście swoją przygodę z piłką rozpoczęli w wieku 5-6 lat, pod okiem ojca Jacka Husa - byłego piłkarza reprezentacji Polski w piłce nożnej. Pan Konrad podkreślając ważną rolę swego ojca powiedział: tato brał nas na treningi, a jeszcze dzisiaj powie nam, jakie błędy popełniamy w naszej grze. Dla obydwu braci ojciec jest niedoścignionym wzorem i ideałem dobrego piłkarza.
Pan Krzysztof (zawodnik Jagiellonii Białystok), bardziej doświadczony od brata, miał możliwość trenowania również w Lechu Poznań i w Wiśle Płock. Obecnie trenuje na krótko w Stali Rzeszów. Zarówno pan Krzysztof, jak i pan Konrad brali udział w zawodach międzyszkolnych, w klubie Orły Rzeszów, a później kontynuowali swą grę w klubie Stal Rzeszów.
By zostać dobrym piłkarzem - podkreślił pan Krzysztof Hus - należy się ciągle doskonalić i zdobywać coraz to większe umiejętności. Piłka nożna to wielka przygoda, dzięki której można poznać znane miejsca w Europie i w świecie oraz różnych i ciekawych ludzi. Tego wszystkiego nie da się zobaczyć zostając w domu. Mimo młodego wieku, mam już o czym mówić.
Często panuje przekonanie, że piłkarz przychodzi znikąd, a to wymaga dużo pracy, by coś osiągnąć. Trzeba pracować dość intensywnie już w wieku 16 lat. Sport to jest naprawdę to, co możecie przeżyć. To jest fajna sprawa- dodał pan Konrad Hus. Ważnym elementem, który obaj panowie podkreślają, jest również nauka. Obaj są studentami Politechniki Rzeszowskiej.
Przygotowanie wychowanków Stali Rzeszów rozpoczyna się już w wieku 8, 9 lat. W wieku 15, 16  i 17 lat uczestniczą oni w tzw. Ogólnopolskich Mistrzostwach Polski Juniorów w Piłce Nożnej. Młodzieżowa Drużyna Stali Rzeszów zajęła w 2010 r. 3 miejsce w Polsce. Pan Krzysztof Hus w Młodzieżowej Reprezentacji Polski Juniorów w piłce nożnej występował 35 razy.  
W  klubach piłkarskich, w ekstraklasie i w drużynach drugoligowych, odbywają się tzw. pojedynki derbowe między poszczególnymi drużynami np.: między Stalą Rzeszów a Resovią Rzeszów (mecze za 3 punkty). Trening, to normalna ciężka i żmudna  praca- 8 godzin maksymalnie. W okresie zimowym przygotowania odbywają się 6 razy w tygodniu (raz dziennie), a od 1 lutego - 2 razy dziennie. Trening trwa od 4 do 5 godzin na stadionie, potem w sali gimnastycznej (uczenie się technik uderzenia) i w siłowni. Rywalizacja na poziomie ekstraklasy jest bardzo wysoka, trzeba się bardzo starać i ciężko pracować, by osiągnąć profesjonalizm gry– podkreślił pan Krzysztof.
Podczas spotkania nie zabrakło również refleksji nad stanem dzisiejszego futbolu wśród młodzieży, zwłaszcza na Osiedlu Baranówka, które wcześniej było kuźnią młodych talentów - późniejszych piłkarzy Stali Rzeszów- a obecnie zauważa się coraz mniejsze zainteresowanie wśród młodzieży tym sportem.
Inny aspekt zauważony podczas spotkania, to zaciekła, wręcz wroga postawa kibiców Resovii i Stali, która ani zawodnikom, ani piłce nożnej nie przynosi prestiżu. Zachowanie takie, nie przyciąga zwolenników tej dyscypliny sportowej, a raczej odstrasza młodszych jej adeptów. I trzeba się zastanowić co z tym zrobić? Dużo będzie tu zależało od dobrej woli kibiców obu klubów.

W trakcie spotkania uczestnicy zadawali różne pytania, m.in.: Jak wygląda trening?; Jaki poziom reprezentuje ekstraklasa?; Jakie różnice występują w przygotowaniach podczas treningu u trenera Andrzeja Szymańskiego (Stal Rzeszów), a jaka u trenera Michała Probierza (Jagiellonia Białystok)?; Jaki klub sportowy w Europie jest najlepszy i który panowie preferują?; Który z piłkarzy zagranicznych jest wzorem dla panów?,  a nawet (od dziewcząt),  Czy macie panowie konto na Facebooku?
Na spotkaniu obecnych było 42 uczestników.
    
Dziękujemy panom: Jackowi Husowi, Krzysztofowi Husowi i Konradowi Husowi za udział w spotkaniu.
Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury, przy ul. Osmeckiego 51, dziękujemy za pomoc i udostępnienie sali na realizację tego przedsięwzięcia.



Anna Kurowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: