Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26915620 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

WARSZTATY LITERACKIE z NINĄ OPIC - Filia nr 7

28-02-2012

„Poezja z Nutą Serca”

 II Finał Warsztatów Literackich

z Panią Niną Opic

 

           

        Uczniowie z klasy VI z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 w Rzeszowie byli uczestnikami II Warsztatów Literackich z Panią Niną Opic - znaną rzeszowską poetką, pisarką dla dzieci i dorosłych - pod hasłem: „Poezja z Nutą Serca”, organizowanych przy współpracy z Filią Nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Drugi już finał tych spotkań odbył się 24 lutego 2012 r. w Zespole Szkół Muzycznych Nr 2.

W finałowym zakończeniu warsztatów wzięli udział następujący zaproszeni goście: pani Nina Opic, pani Jadwiga Kupiszewska ze Stowarzyszenia „Nasz Dom-Rzeszów” oraz  pani Anna Kurowska – kierownik Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Uroczystości przewodniczyli gospodarze w osobach: pani Jolanta Tomkiewicz – zastępca dyr. Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 oraz opiekun klasy VI  pani Urszula Klimas wraz z jej uczniami.


Spotkanie rozpoczęli uczniowie prezentując krótki program artystyczny połączony z recytacją utworów z własnego (stworzonego podczas warsztatów) tomiku wierszy pt.: „Poezja z nutą serca” i wierszy znanych polskich poetów. Uzupełnieniem prezentowanych utworów było wykonanie dzieł muzycznych wielkich muzyków, które wkomponowane w teksty poetyckie doskonale współbrzmiały z nimi. Zasłuchani goście oraz uczniowie udali się  w krainę poezji i muzyki.

Program rozpoczął wiersz Wisławy Szymborskiej: „Niektórzy lubią poezję” oraz fragment tekstu Danuty Wawiłow: „Każdy jest poetą” czytany przez A. Antas. Przerywnikiem recytacji wspomnianych tekstów był utwór Alberta Löchhorna: „Etiuda A-mol” grany na pianinie przez S. Błoniarza oraz recytacja wierszy: „Pani jesień” w wykonaniu A. Antas, a także utworu „Jesień” w recytacji  M. Chlebek i  „Życie” w wykonaniu  A. Drąg.


W kolejnej odsłonie programu wystąpili:

- K. Klimas (gitara) w „W walcu dla Zuzanny” Tatiany Stachak,

- w recytacji  utworów prezentowali się: Ł. Fura – „Pory roku” i M. Gardzińska : „Pokój rodzinny”,

a także:

- A. Antas (skrzypce) z utworem George Filipa Telmanna – „Sonata A-dur”,

- J. Niski (pianino) „Etiuda Des-dur” Alberta Löchhorna, a W. Stachowicz z wierszem „Sny” ,  O. Roman z utworem: „Życie”.

W deklamacji wierszy T. Gasztych zaprezentował utwór„Moje zabawki”, natomiast  Z. Jandziś: „Myszkę”, a K. Malec wiersz: „Przyjaźń”.

S. Nowińska (pianino) przedstawiła utwór Fryderyka Chopina „Walc -Des-dur”, M. Zięba zaprezentowała się w utworze: „Jesienne pejzaże”, a D. Życzyńska  w wierszach: „Najdalsza podroż” i „W sklepie z zabawkami”.

Program zakończył wiersz Tadeusza Różewicza „Kto jest poetą” i utwór muzyczny w wykonaniu Anety Kut „Miniatura” Artura Malawskiego.


Dopełnieniem programu było podziękowania uczniów dla  pani Niny Opic za przeprowadzenie  warsztatów literackich. Pani Nina – gość honorowy uroczystości  – wyraziła to, co każdy ze słuchających chciał powiedzieć: „Bardzo jestem wzruszona. Niech ta cisza między moimi słowami powie więcej. Jestem szczęśliwa, że z waszych muzycznych palców popłynęły słowa i opowiadania. Jesteście diamentami, a diamenty trzeba szlifować”.


W dalszej części spotkania rozpoczęła się wspólna rozmowa między panią Niną a uczniami kl. VI. Mamy dwa lata pracy ze sobą, może chcielibyście powspominać nasze spotkania?- podjęła dyskusję pani Nina. Potem padały pytania:  Co najbardziej zapamiętaliście z tych lekcji? ; Co chcielibyście zmienić w warsztatach? ; Z czego byliście zadowoleni?; Co was wzruszyło?  Rozmowa rozpoczęła się na dobre w klimacie śmiechu i dobrego humoru.


Poniżej prezentujemy niektóre z wypowiedzi uczestników finału:

„Samo miejsce, wnętrze biblioteki, że spotykamy się w innym anturażu, a nie w klasie , wpłynęło na jakość warsztatów”. U. Klimas


„Myślałam, że będą to nudne zajęcia, a potem powstał zbiór wierszy i opowiadań stworzony przez kolegów i przyjaciół. Można poczytać, pomyśleć. To niezwykłe. Będę mogła pokazać, jako pamiątkę  swoim dzieciom”
. S. Nowińska

 

„Można się było pochwalić rodzicom, że jestem artystką, piszę wiersze i opowiadania. Kiedy powstał pierwszy zbiór opowiadań „Misio Zdzisio i koniec szkoły”, wzruszyłam się bardzo. Pokazał się zbiorek opowiadań sprawdzony przez kogoś, kto się na tym zna".   A. Antas

           

Pani Jadwiga Kupiszewska ze Stowarzyszenia „Nasz Dom-Rzeszów”, podkreślając charakter spotkania dodała:

„Połączyliście poezję z muzyką. Jestem zachwycona tymi warsztatami i panią Niną Opic, która chciała je z wami przeprowadzić. Te piękne strofy poezji mogą zaowocować kiedyś czymś więcej. Może będziecie w przyszłości pisali reportaże. Takie początki mogą być czymś wspaniałym”.

 

Ciekawą pamiątką był zbiór relacji z warsztatów literackich wraz z zestawem drobnych upominków, który przekazała pani U. Klimas i pani Anna Kurowska,  jednocześnie dziękując za dwuletnią współpracę.

Na zakończenie spotkania, jego uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, by utrwalić ten niezapomniany dzień w kliszy aparatu.

     

Podsumowaniem uroczystości niech będzie wiersz „Podziękowanie” pani Niny Opic, zawarty we wstępie do tomiku poezji „Poezja z nutą serca” :

 

Na klawiaturze myśli

położyliście swoje dłonie,

aby powstała uwertura słów. 

I muzyka Waszych przemyśleń

raz przybierała kolor

wierszy białych,

innym razem

były to rymowanki

o ciepłych akordach rymów.

Nie pozostaje mi nic innego

jak wyszeptanie

rozradowanym sercem

starszej od Was literatki

słów:

„Bravissimo!”

„Dziękuję!” „Dziękuję!”

„Dziękuję!”

 

                                Nina Opic

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: