Wydarzenia w 2022 roku

Atrakcje na wakacje w Filii nr 6 – podsumowanie wakacyjnych spotkań

31-08-2022

Atrakcje na wakacje w Filii nr 6 – podsumowanie wakacyjnych spotkań

Wakacyjne spotkania w bibliotece rozpoczęliśmy 5 lipca przy planszówkach. Była to świetna okazja do nawiązania relacji, spędzenia czasu wśród nowych osób. Wykorzystaliśmy ten czas także na trening umysłu i pamięci.

12 lipca w Filii nr 6 odbyło się spotkanie pn. „Napraw, oddaj, wykorzystaj! Jak być zero waste w świecie pełnym plastiku?". Były to zajęcia o ekologicznym stylu życia, niemarnowaniu jedzenia, nadprodukcji plastiku i fast fashion. Kontynuując temat ekologii w codziennym życiu, 2 dni później podczas zajęć plastycznych - „Eko torby”, uczestniczki zaprojektowały i pomalowały własne torby zakupowe w stylu street art.

15 lipca, we współpracy z Filią nr 9 zorganizowaliśmy rodzinny piknik przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie, pn. „Biblioteka w plenerze”.  Przygotowane atrakcje ucieszyły zarówno dzieci w każdym wieku jak i towarzyszących im dorosłych. Na wszystkich czekała strefa czytania z kolorowymi leżakami i kącikiem maluszka. Do zdjęć pozowały żywe maskotki z popularnych książek dla dzieci, oraz dopingowały uczestników na torze przeszkód. Każdy mógł wziąć udział w literackim kole fortuny i otrzymać drobny upominek za trafną odpowiedź. Dzieci korzystały z dmuchanego zamku, stanowiska z tatuażami i kolorowymi warkoczykami. Dużą atrakcją były gry wielkoformatowe dla całych rodzin, przygotowane przez firmę ZIQa. Nie zabrakło również wakacyjnej muzyki, zagadek, warsztatów plastycznych i kolorowych baniek mydlanych.

21 lipca zagraliśmy wspólnie w „Wakacyjną grę planszową”. Opowiadała ona o zabytkach oraz miejscach wartych zobaczenia w górach i nad morzem. Gracze mieli za zadanie odgadnąć zagadki związane z rzeczami, które należy zabrać ze sobą na wycieczkę. Na koniec spotkania rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz wykonaliśmy kolorowe medale przedstawiające miejsca, które dzieci chciałyby zobaczyć podczas wakacji.

„Pozdrowienia z wnętrza Ziemi” to kolejne zajęcia edukacyjne, tym razem o wulkanach i trzęsieniach Ziemi. Uczestnicy zajęć poznali najgroźniejsze wulkany świata oraz dowiedzieli się, jak dokładnie wygląda proces wybuchu wulkanu. Przeprowadziliśmy eksperyment dydaktyczny, podczas którego spowodowaliśmy wybuch! :) Wystarczyło połączenie wody, sody i octu. Wykonaliśmy z plasteliny wulkany, a dzieci na zakończenie zajęć dostały przepis na „wielki wybuch”, który mogą bezpiecznie, pod okiem rodzica przeprowadzić w domu.

28 lipca odbyły się zajęcia, na które stali uczestnicy zajęć w bibliotece czekali z niecierpliwością - „Wakacje z ceramiką”. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z ceramiki artystycznej w pracowni AS Ceramika przy ulicy Powisłocze 6. Samodzielnie zaprojektowały i wykonały gliniane talerze. Każdy z uczestników stworzył niepowtarzalny wzór.

2 sierpnia Filię nr 6 odwiedziła Rina - psia terapeutka rasy Cavalier King Charles Spaniel. Uczestnicy zajęć podczas Dogoterapii mieli okazję poznać zasady bezpiecznego zachowania się wobec psa. W trakcie radosnej zabawy każde dziecko przywitało się z psem, mogło go pogłaskać oraz wydać polecenia, które pies z wielką chęcią wykonał.

9 sierpnia odbyły się warsztaty plastyczne pn. „Nocne podróże w Nibylandii”. W ramach zajęć dzieci poznały różne fakty i ciekawostki dotyczące książki J.M. Barriego pt. „Piotruś Pan”.  Przy użyciu prostych materiałów plastycznych i swojej wyobraźni nasi goście ozdobili słoiki, w których „zamknęli nocne niebo".

11 sierpnia miały miejsce zajęcia edukacyjno-plastyczne „Spacerem po Rzeszowie. Tropem zabytkowych kamienic”. Spotkanie rozpoczął wirtualny spacer rzeszowskimi uliczkami. Uczestniczki zajęć zwiedziły ulice:
3-go Maja, Zygmuntowską, Grunwaldzką, a także Aleję pod Kasztanami i Rynek. Oglądałyśmy zdjęcia zabudowy tych miejsc od XIX wieku do czasów obecnych oraz porozmawiałyśmy o architekturze i historii rzeszowskich kamienic. Po zakończeniu części edukacyjnej uczestniczki zajęć zaprojektowały i namalowały fasady własnych kamienic. Wyszło niezwykle kolorowo i ozdobnie.

23 sierpnia odbyły się zajęcia pn. „Nasz indiański przyjaciel Nitou". Rozmawialiśmy o Indianach, ich obyczajach i tradycji. Robiliśmy kolorowe pióropusze oraz stawialiśmy tipi z piankowych puzzli. Dzieci wysłuchały opowieści o Indianinie Nitou, który bardzo pragnął zostać najlepszym myśliwym na świecie.

25 sierpnia odbyły się warsztaty plastyczne „Zwariowany podwieczorek w doborowym towarzystwie” na podstawie książki L. Carrolla pt. „Alicja w Krainie Czarów". Spotkanie rozpoczęliśmy ciekawostkami na temat wspomnianego autora i samej książki. Dzieci miały okazję trochę pobiegać w trakcie zabawy „Kto to? Co to?". Ich zadaniem było jak najszybsze odnalezienie i nazwanie postaci z książki „Alicja w Krainie Czarów".
Na koniec dzieci zamieniły się w piekarzy. Z materiałów dekoracyjnych i gąbek kąpielowych stworzyły własne ciastka.

Wakacyjne spotkania w Filii nr 6 wypełnione były świetną zabawą i różnorodnością proponowanych aktywności. Dzieci uczestniczące w zajęciach zapoznały się z ciekawymi książkami, odkrywały w sobie talenty, rozwijały pasje i świetnie się bawiły. Ponadto wzięły udział w akcji czytelniczej „Paszport Czytelniczy”, promującej książkę jako świetną odskocznię od cyfrowej rzeczywistości. Młodzi czytelnicy otrzymali specjalny paszport, w którym oceniali przeczytane pozycje i dostawali stempelki za wypożyczanie książek podczas wakacji.

Zajęcia pod hasłem „Atrakcje na wakacje” były okazją do poszerzenia swojej wiedzy o świecie oraz literaturze, dzięki której świat staje się ciekawszy.

--------------------------------------------------------------------------