Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854729 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Boguchwale

Anna Łacina: "Telefony do przyjaciela"

11-05-2013

11 maja br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale już po raz szesnasty zorganizowano spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem młodzi sympatycy książki beletrystycznej rozmawiali o powieści Anny Łaciny „Telefony do przyjaciela” .

I choć tych telefonów w samej powieści zbyt wiele się nie zauważa, to z pewnością sprawdzonego przyjaciela tak. Jest nim Jasiek – wolontariusz FAR-u, specjalista w zakresie prawa. Na jego pomoc zawsze mogą liczyć siostry Madej – Marzena i Ania. Obie dziewczyny borykają się z problemami. Marzena, choć urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, otwarcie idzie przez życie, podejmując studia, grając w koszykówkę na wózkach, żegluje, integruje się z rówieśnikami. Jest zawsze tam gdzie chce i z kim chce, w czym pomaga jej „Błyskawica” – ulubione auto.
Ania stanowi całkowite przeciwieństwo starszej siostry. Mimo, iż jest sprawna fizycznie, ogranicza ją dysleksja i chorobliwa nieśmiałość. Dziewczyna spełnia się jako programistka komputerowa, tworzy strony internetowe, uczestniczy w turniejach szachowych.
Anna Łacina przenosi dziewczęta do Iławy, gdzie mieszkają ich dziadkowie i ciocia Krysia. Tam Marzena i Ania przechodzą szkołę życia – uczestniczą w sesji zdjęciowej „Sirene” – ulubionej łódki dziadka i poznają Krzysztofa. Są nim obie zafascynowane. Pobyt w Iławie jest dla Ani odpoczynkiem od toksycznego związku z Łukaszem. Ania nie chce być zabawką. Boi się kolejnego ośmieszenia przed rówieśnikami, nękania zdjęciami, śledzenia itp. Dziewczyna w Krzysztofie widzi kandydata na wspaniałego przyjaciela i nie tylko. Lecz los chce inaczej i to Marzena staje się ostatecznym obiektem uczuć Krzysztofa.
Powieści „Telefony do przyjaciela” nie można odbierać tylko przez pryzmat uczuć młodych bohaterów, choć te być może wydają się nastolatkom najważniejsze. Anna Łacina uczy dokonywania właściwych wyborów, asertywności, tolerancji dla słabszych, chorych, niepełnosprawnych.
To wspaniały przewodnik po życiu, który pomaga odnaleźć czytelnikowi swoje miejsce na ziemi, poczuć wartość życia i jego sens.
Oprac.  Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: