Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849514 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Boguchwale

GBP w Boguchwale laureatką konkursu „Teraz My ---> DKK dla dzieci i młodzieży”

08-04-2013

GBP w Boguchwale laureatką konkursu „Teraz My ---> DKK dla dzieci i młodzieży”

Wiosną tego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale została laureatką konkursu „Teraz My  DKK dla dzieci i młodzieży”, realizowanego przez Instytut Książki w Warszawie. Boguchwalska biblioteka była jedną z dziesięciu bibliotek publicznych w Polsce, którym udało się uzyskać grant na realizację przedsięwzięcia literackiego „Bez książki nie idę…”, promującego wśród dzieci i młodzieży ideę Dyskusyjnych Klubów Książki. Do kreowania tego czytelniczego trendu – spotkań w miłej, bibliotecznej atmosferze, wspólnych rozmów o literaturze oraz coraz powszechniejszego sięgania po książkę, zaprosiła GBP
w Boguchwale dwie biblioteki partnerskie – GBP w Chmielniku i GBP w Lubeni. W tym wspólnym przedsięwzięciu aktywnie uczestniczyły także szkoły podstawowe i gimnazjalne – kolejni partnerzy projektu oraz lokalna prasa – „Wiadomości Boguchwalskie” i „Wieść Gminna” z Chmielnika, które wraz z lokalnymi i regionalnymi portalami internetowymi promowały działania projektowe.


BADANIA CZYTELNICZE
Choć na realizację projektu wyznaczono sobie zaledwie kilka dni – od 8 do 12 kwietnia 2013 r., to przygotowania animacyjne w każdej z siedzib Młodzieżowych DKK rozpoczęto znacznie wcześniej. Wśród nastolatków z Gmin Boguchwała, Chmielnik i Lubenia przeprowadzono sondaż, zadając badanym pytanie: „Jak wyobrażasz sobie świat bez książki?”. Zebrano ciekawe opinie nt. miejsca książki w życiu 10-16-latków. Podobny charakter badawczy miała ankieta, dotycząca aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży, ich zainteresowań i wyborów lekturowych. Formularze ankiety rozprowadzano w dwóch formach: papierowej – udostępnianej losowo dzieciom i młodzieży szkolnej w bibliotekach publicznych, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz elektronicznej – generowanej za pośrednictwem portalu internetowego Gminy Boguchwała oraz strony internetowej GBP w Boguchwale i strony internetowej GBP w Lubeni. Pozyskano w ten sposób informacje od 370 respondentów, głównie mieszkańców Gminy Boguchwała (202 osoby), z których wynika, że książka jest w dalszym ciągu obecna w życiu młodych ludzi.
Oto kilka spostrzeżeń z raportu badawczego, publikowanego w biuletynie „Bez książki nie idę… - Boguchwała, Lubenia, Chmielnik”.
<  Aż 92% osób przyznaje, że czyta książki.
<  Kontakt młodych czytelników z książką jest w miarę systematyczny. 64% respondentów przyznaje, że w ostatnim miesiącu przeczytało od 1 do 3 książek, natomiast 24% grupa badanych w tym samym czasie przejawiała znacznie większą aktywność – czytając od 4 do 10 książek.
< Czytelnictwo dzieci i młodzieży kształtuje głównie potrzeba wypoczynku i relaksu, a dopiero później rozwijanie własnych zainteresowań czy też pogłębianie swojej wiedzy.
< Czytelnicy podkreślają w ankietach szczególne znaczenie poznawczej roli literatury, a także emocjonalnej, substytutywnej, rozrywkowej i wychowawczej.
< Badania ankietowe potwierdzają ważną rolę biblioteki w animacji czytelnictwa dzieci i młodzieży. Z bibliotecznego księgozbioru korzysta w swojej gminie aż 86% respondentów. Natomiast 11% nie korzysta z bibliotek – wskazując inne źródła – jak np. bibliotekę szkolną, własny księgozbiór bądź książki wypożyczane od znajomych.
< Na aktywność czytelniczą dzieci i młodzieży mają wpływ biblioteczne formy promocji książki – jak np. konkursy (32%), dyskusje (24%)i spotkania autorskie (19%).

WARSZTATY
Wreszcie przyszedł czas na realizację w bibliotekach zaplanowanych zadań animacyjnych. W dniach od 10 do 11 kwietnia 2013 r. zorganizowano w siedzibach DKK w Boguchwale, DKK w Straszydlu i DKK w Zabratówce warsztaty literackie pn. „Emocje w procesie twórczym. Pisz sercem i rozumem”, które poprowadziła łódzka pisarka Monika Sawicka. Z tej jakże ciekawej
i kreatywnej propozycji skorzystało wielu młodych czytelników. Trzygodzinne spotkania warsztatowe umożliwiły nastolatkom otwarcie się na książki – poznanie wartościowej literatury, odkrywanie w niej różnorodnych emocji a także rozwijanie swoich umiejętności literackich.

DYSKUSJA O KSIĄŻKACH
Realizację projektu „Bez książki nie idę…” zakończono 12 kwietnia br. Tego dnia w GBP w Boguchwale spotkała się młodzież z trzech klubów – DKK w Boguchwale, DKK w Starszydlu i DKK w Zabratówce, tworząc wspólny – „Międzygminny Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci i Młodzieży – Boguchwała, Chmielnik i Lubenia”. W tym jakże „rodzinnym” spotkaniu klubowym uczestniczyli także uczniowie boguchwalskich szkół, nauczyciele, bibliotekarze i moderatorzy DKK. Był to doskonały moment, by jeszcze raz porozmawiać o projekcie „Bez książki nie idę…” i uczestnictwie w nim czytelników z DKK w Boguchwale, DKK w Straszydlu i DKK w Zabratówce oraz na promocję wartościowej książki, rekomendowanej nastolatkom
przez samych nastolatków.
W takim gronie dyskusja o książce młodzieżowej nabierała specjalnego tempa i pociągała do rozmowy nawet najbardziej nieśmiałych czytelników. Zachęcani przez Irenę Jakubiec – moderatora DKK w Boguchwale mówili o książkach, ulubionych pisarzach a przedstawiciele młodzieżowych DKK polecali literaturę, po którą warto sięgnąć. Omawiano m.in. powieść „Plotkarski SMS” Marty Fox. Klubowiczki z Boguchwały wybrały ją ze względu na dojrzałość bohaterki – 18-letniej Oli, która staje się ofiarą krzywdzących plotek. Dziewczyna nie załamuje się, ale podejmuje walkę, w której wspiera ją Aleksander. Mimo to plotka zatacza coraz szersze kręgi – dociera do kawiarni, w której pracuje Ola, a nawet nęka matkę dziewczyny. A wszystko wzięło swój początek… z niefortunnej miłości do Daniela i bardzo oryginalnej osiemnastki, którą Ola zorganizowała w Teatrze „Korez”. No, ale „jak się czegoś chce za bardzo i za wszelką cenę, to się nic nie otrzymuję. Bo los jest przewrotny”.
Może czasami faktycznie tak bywa, ale nie w przypadku Oli. Mimo tych przeciwności jest pogodną nastolatką, która swą dobrocią zjednuje sobie przyjaciół i wśród maluchów i wśród osób dorosłych. A oczekiwana miłość przychodzi całkiem niespodziewanie, łącząc losy Oli z Marcelem – młodym Skrzypkiem, niczym w najlepszej telenoweli.
Całkiem odmienną gatunkowo literaturę zaprezentowali podczas spotkania czytelnicy z Zabratówki. Powieść Grzegorza Gortata „Szczury i wilki” nie jest książką, przy której młody czytelnik się relaksuje, ale z pewnością pokaże zagrożenia, wynikające z fascynacji subkulturą neonazistowską. W takie „zauroczenie” popada główny bohater powieści – piętnastoletni Henryk, który nie mogąc znaleźć ciepła rodzinnego i zrozumienia u najbliższych, w pełni oddaje się mrzonkom, głoszonym przez „rasę panów”. Staje się jednym z wilków – tzw. „prawdziwym Polakiem”.
Grzegorz Gortat pokazuje historię Henryka, dostarczając młodemu czytelnikowi wiele informacji o II wojnie światowej, obozach zagłady i Holokauście. To pomaga nastolatkom obiektywnie spojrzeć na swoje fascynacje i dokonać właściwego wyboru.
Podczas „Międzygminnego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży” powrócono na chwilę dla klasyki literatury młodzieżowej. Klubowicze ze Straszydla zaprezentowali czytelnikom „Kłamczuchę” Małgorzaty Musierowicz, uznając, że losy bohaterki tej powieści wciąż są bliskie współczesnej młodzieży. I to nie tylko tzw. częste mijanie się z prawdą Anieli Kowalik, ale także teatralne pasje, realizowane w gronie przyjaznych i zawsze gościnnych Borejków. To miejskie siedlisko przyciąga wszystkich
i jest doskonałym lekarstwem, nie tylko dla zagubionej bohaterki, ale także dla młodych czytelników, którzy o mieszkańcach poznańskich Jeżyc chcą wciąż czytać i czytać.
 

HAPPENING
Międzynną integrację bibliotecznej „rodzinki” zakończono czytelniczym happeningiem. Młodzież przeszła ulicami miasta Boguchwała, zachęcając mieszkańców do czytania książek i odwiedzania biblioteki. To czytelnicze przesłanie przekazano także władzom Gminy Boguchwała oraz dyrektorom miejscowych szkół.

 

Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: