Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848835 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Boguchwale

Agnieszka Tyszka: "Czego uszy nie widzą"

11-07-2013

Atmosfera niedzielnego pikniku towarzyszyła kolejnemu spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Boguchwale, choć w bardziej kameralnej formie. 8 czerwca br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale rozmawiano o książce Agnieszki Tyszki „Czego uszy nie widzą”.
I choć można by wiele o powieści tej powiedzieć – to najważniejsze jest chyba motto klubowej dyskusji: „Rodzina Bronzików – zwykła w swej niezwykłości”. Taką właśnie rodzinę spotykają młodzi czytelnicy w powieści Agnieszki Tyszki. Troszkę zwariowaną, troszkę zagubioną, ale świadomie dążącą do… bycia razem, na przekór wszelkim kłopotom.
Poznajemy trzy siostry Bronzik – dziewczyny o ciekawym i różnorodnym usposobieniu. Zostawione same sobie przez rodziców – matkę zabieganą i zapracowaną, ciągle w jakiejś delegacji i ojca – biznesmena, nagle poszukującego sensu życia. Szkoda, że z dala od rodziny.Nic wiec dziwnego, że życie dziewcząt, choć zorganizowane, bywa czasami pełne niespodziewanych, humorystycznych wydarzeń. Na ratunek Misi, Karolinie i Zuzi wyrusza dziadek – Melchior Bronzik. Ma wspaniały plan wychowawczy, do którego stara się przekonać dziewczęta. Pojawiają się przysłowia na każdy dzień, owsianka i ścisły podział obowiązków. Niestety,
ten model wychowawczy nie przynosi rezultatów. Choć najstarsza z dziewcząt, jakby na przekór, podejmuje grę z dziadkiem, zamieszczając na kuchennej tablicy swoje przysłowia.
To ciekawe! Dziadek – postrzegany początkowo przez dziewczęta jak dyktator, stopniowo staje się pełnoprawnym i ulubionym członkiem rodziny. Nie jest już samotnikiem. Misia odnajduje w nim wspaniałego znawcę teatru,
z którym może dzielić się swą nową pasją. Karolina, choć początkowo była skłonna do ucieczki z domu – teraz w pełni akceptuje dziadka a mała Zuzia może z nim odwiedzać ulubiony plac zabaw. Dla dziewcząt Melchior Bronzik może zrobić wiele – dziergać na drutach ubranka dla Ciociorożca a nawet zrezygnować z ulubionej owsianki na rzecz jajecznicy.
W tym całym zgiełku pojawiają się jeszcze inni bohaterowie – jedni humorystyczni – jak np. Ciotka Wiem Wszystko – znawczyni wielu spraw, a zwłaszcza zdrowego odżywiania i skutecznego leczenia. Inni pełni pasji – jak np. Izolda Migocka – nauczycielka Misi, przewodniczka gimnazjalistów po świecie poezji i teatru. A jeszcze inni – z problemami, jak np. Carmen Wróbel, z którą Misia się zaprzyjaźnia i poznaje bliżej świat Penelopy – świat ludzi niepełnosprawnych.
Dzięki tym literackim przykładom młody czytelnik może łatwiej poradzić sobie ze swoimi problemami, odnaleźć właściwą hierarchię wartości, a przede wszystkim postawić na właściwe relacje rodzinne – skarb nieoceniony, po który zawsze warto sięgnąć.
Powieść „Czego uszy nie widzą” Agnieszki Tyszki – to książka polecana przez czytelników z DKK w Boguchwale.
Przeczytajcie – bo warto!

 

Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: