Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27092366 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Cieszanowie

Barbara Kosmowska:"Ukrainka"

27-10-2013

 Po dwumiesięcznej przerwie, spowodowanej wyjazdem na urlop moderatora, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie, spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie odbyło się 24.10.2013 r. o godz. 17,00. Dyskutowano nad książką Barbary Kosmowskiej pt.” Ukrainka.”    

Poprzednio omawiano książkę Martina Pollacka pt.”Cesarz Ameryki”. O tej książce dyskutowano w dniu 25.07.2013 r, przy ognisku w chutorze Gorajec, dokąd zaprosił nas właściciel tejże posesji.              

Zdania nt. „Ukrainki „ były podzielone, toteż dyskusja była bardzo żywa. Jedni byli zdania, że autorka   trafnie przedstawiła współczesną polską rzeczywistość, innych natomiast bulwersował fakt, że  Polacy, zwłaszcza mieszkańcy Warszawy przedstawieni zostali zdecydowanie negatywnie. Poza poczciwą,  prostą kobietą Zofia Wolską i starym profesorem, u którego Iwanka ćwiczyła grę na wiolonczeli, nie znaleziono pozytywnych postaci. I tak wśród tych nowobogackich, chamskich dorobkiewiczów, depresyjnych żon, urocza, bardzo wrażliwa Iwanka  nie miała szans się odnaleźć i spełnić swych marzeń. Również jej ukraiński chłopak,  z którym wiązała swe marzenia na przyszłość  okazał się niegodnym jej uczucia.                                                                                           Jednakże na koniec wszyscy zgodzili się co jednego, że książka warta jest przeczytania,  choćby ze względu na piękny język i styl, jakim posłużyła się autorka, oraz zawarte w tekście mądrości życiowe, zwłaszcza te, przekazane Iwance przez babcię Łesię. Przykład:” Nic tak ludzi nie podzieli jak historia. W zaszłościach nienawiść śpi” , lub „Nic po cnocie i pokorze na pańskim dworze”.

Na kolejne spotkanie, które planowane jest na  28 listopada wybrano książkę Szymona Hołowni pt.” Ludzie na walizkach”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: