Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850655 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Kolbuszowej

"Miłość z kamienia", "Wypalanie traw"

13-11-2013

 "Wypalanie traw”  i „Miłość z kamienia”, czyli małżeństwo po 53 wojnach.

 Jak można zrecenzować  książki, które wywierają, taki duży wpływ na czytelnika ? Wzruszają ? – nie, to nie ten rodzaj literatury. Przerażają ? – może troszeczkę. Zastanawiają ? – na pewno.Właśnie takie odczucia mieli klubowicze DKK po lekturze książek Grażyny i Wojciecha Jasielskich.Wojciech Jasielski – wieloletni korespondent wojenny, autor pięciu książek o konfliktach zbrojnych na świecie, 53 razy podróżował w rejony objęte konfliktem zbrojnym. Jego żona – Grażyna – 53 razy przygotowywała się na wiadomość o śmierci męża.

Jej książka - „Miłość z kamienia” to rodzaj wzbogacenia terapii autorki, która trafia do kliniki z objawami stresu bojowego, pomimo, że to nie ona była na tych wszystkich wojnach, wśród tych wszystkich konfliktów. Nie ma w niej absolutnie żadnego obnażania życia rodzinnego. Jest opowieść o nieustannym strachu i uzależnieniu. Uzależnieniu od takiego rodzaju dziennikarstwa. Pani Grażyna pisze, że trzy razy wybrała się z mężem w  podróż. Bezpośrednio wojny nie odczuła. Zdrowy rozsądek zwyciężył. Już po pierwszej wyprawie wiedziała, ze to absurd. Odczuła jednak, dlaczego Wojciech tam ciągle wraca. Uzależnili się od TEMATU. Pisze: „jak się pozna prawdę, ciężko się od niej wyzwolić”. Odtąd to ona jest żoną czekającą w bezpiecznej przystani-domu na męża, który wracając, przekazuje jej całe przeżyte napięcie. Tak powstają Jego artykuły, książki, potem znów pojawia się TEMAT i On znów wyjeżdża, a Grażyna czeka na telefon. Ten jeden telefon z wiadomością, jakby dla niej oczywistą. Po kilku miesiącach mąż wraca, zrzuca plecak i krótkie zdanie „już jestem”.

Zastanawialiśmy się  o czym w sumie jest ta książka? O małżeństwie Jasielskich ? – Grażyna pisze, że publikując tę książkę poświecili własną prywatność. Ponieśli olbrzymie koszty, ale przyszły również zyski. Dziś piszą do niej żony żołnierzy, dziennikarzy, himalaistów, zawodowych kierowców, a nawet lekarzy. Kobiety, które co dzień żyją w nieustannej obawie o męża. Aprobując jego pasje, czy wykonywany zawód. Następne pytanie, które się nasunęło – czy jest to książka o chorobie ?,  tęsknocie ?, pasji ?, zawodowstwie? Ile można poświęcić w imię miłości?

Wiemy jedno –  to świetna książka, która bezwzględnie należy przeczytać.

Uzupełnieniem książki Grażyny Jasielskiej stała się pozycja jej męża Wojciecha – „Wypalanie traw”. Tym razem „wędrujemy” do RPA. Burowie, apartheid, Mandela, biali i czarni. Historia RPA na przykładzie małego miasteczka.Pierwsze wrażenie, po rozpoczęciu czytania jest porażające. Spodziewaliśmy się ciężkiego tematu, obrazowo opisanego, ubranego w nieokreśloną ilość brutalności tamtejszego życia. Otrzymujemy powieściowo nakreślone realia, które dodatkowo popychają do poszerzenia wiedzy na temat Południowej Afryki. Każdy z nas wie, słyszał co się tam dzieje, jednak ta książka na pewno pogłębia tę wiedzę, czyniąc to w sposób niezwykle wciągający. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: