Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850250 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Krośnie

„ Bajki pełne marzeń” – spotkanie DKK

03-04-2013

 Pierwsze, inauguracyjne spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” odbyło się 26 marca o godz. 16, w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, przy ul. Krakowskiej 124. W spotkaniu tym, jako klubowicz honorowy, uczestniczyła pani Dyrektor KBP Bogusława Bęben.
Klub ten dołączył do grona innych, działających w ramach ogólnopolskiej akcji Instytutu Książki „Tu czytamy” DKK. Wszyscy, którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach, spotykają się raz w miesiącu, omawiają je, piszą recenzje oraz polecają innym.
Nasz klub nosi nazwę „Wtajemniczeni”, ponieważ każdy kto czyta, wkracza w świat stworzony przez autora, jest po prostu wtajemniczony w literacką rzeczywistość.
„…Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest. … Warto być sobą…” – to cytat z jednej z książek wybranych na miesiąc marzec – Moniki Maciewicz – „Bajki pełne marzeń”, który znalazł również odzwierciedlenie w treści pozostałych dwóch książek : Ryszarda Sadaja – O kaczce, która chciała dostać się do encyklopedii” i Agaty Kacprzyk – „Polowanie na niebieskie migdały”. Wszystkie te książki łączyła podobna treść – mówiły o marzeniach. Zarówno pragnienia zwierząt z cytowanej tu książki, jak i Kaczki Kiwaczki nie różniły się wcale od marzeń ludzi. Każde z nich chciało być kimś innym, być gwiazdą, być bardziej docenionym niż inni. Na podstawie lektury klubowicze poznali ile trudu i wyrzeczeń kosztowało spełnienie marzenia kaczki. Zastanawialiśmy się wspólnie, czy jej się to opłaciło. Chyba tak, ziściło się przecież największe marzenie jej życia – dostała się do encyklopedii. Natomiast nastoletnia Irenka z książki „Polowanie na niebieskie migdały” Agaty Kacprzyk chciała zaprzyjaźnić się z najfajniejszymi koleżankami w klasie, chciała im dorównać, nie chciała być szara i nijaka. Nie cierpiała też swojego imienia, właśnie w nim upatrywała przyczynę wszystkich swoich niepowodzeń. Miała przeciętną, zwyczajną rodzinę, z całym bagażem śmieszności , ale jej nie lubiła. Gdy wreszcie udało jej lepiej poznać koleżanki, wpadła w tarapaty (kradzież w galerii, i in.). Znalazła jednak przyjaciółkę, która pomogła jej wydostać się z różnych opresji. Książka, w bardzo trafny sposób opisuje życie nastolatek, ich pragnienie szukania „czegoś”, co nie zawsze jest dla nich dobre. Czasem w pogoni za „niebieskimi migdałami” nie doceniamy tego co mamy. Sama bohaterka, po trudnych przejściach, wreszcie uświadomiła sobie, że rodzina jest dla niej najważniejsza, bo ma w niej opiekę i poparcie. Rodzina na pewno niedoskonała, ale własna.
Po każdej z przeczytanych książek, w czasie dyskusji, dzieci przytaczały podobne przykłady zdarzeń i sytuacji z własnego doświadczenia, oceniały zachowania bohaterów przeczytanych książek i próbowały je zrozumieć . Każdy z uczestników klubowego spotkania mógł również napisać na kartce swoje marzenia, które zostały zamknięte w „klubowym sejfie marzeń”, by przekonać się za jakiś czas, na ile się one spełniły.
Wszystkie książki polecamy do przeczytania. Każda z nich wywarła na klubowiczach podobne odczucia. Dwie pierwsze polecamy dla dzieci młodszych, natomiast „Polowanie na niebieskie migdały” można czytać w każdym wieku. Warto, by sięgnęli po nią rodzice i dowiedzieli się co czują ich nastoletnie dzieci, z jakimi problemami muszą się zmagać i traktowali je poważnie.
 

Poradnik hodowcy aniołów” Grzegorza Kasdepke to następna książka, którą czytamy w kwietniu. Już dziś zapraszamy na następne spotkanie klubu 26 kwietnia (piątek), godz. 16.


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: