Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854209 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mielcu

Zygmunt Miłoszewski: "Bezcenny"

27-09-2013

Najnowszy thriller Zygmunta Miłoszewskiego traktuje o sekretach historii sztuki, ich wielkiej grabieży z czasów okupacji. To wielowątkowa powieść o poszukiwaniu zaginionych dzieł malarstwa. Książka w zamierzeniu Autora sensacyjna – taką w istocie się okazuje. Akcja toczy się szybko i rozgrywa się w kilku krajach (Polska, Stany Zjednoczone, Szwecja, Ukraina, Chorwacja).  Czwórka bohaterów szuka zaginionego obrazu Młodzieńca, Rafaela Santi. Poszukiwania (zlecone przez rząd polski) są nielegalne i odbywają się w ekstremalnych warunkach. Akcja jest bardzo dynamiczna. Nie brak zamachu terrorystycznego, strzelaniny, pościgów, afer międzynarodowych.

Kompozycja i język książki są czytelne. Galeria postaci - różnorodna. Niektóre z osób są wyraźnie scharakteryzowane, inne pojawiają się epizodycznie. Wśród głównych bohaterów jest urzędniczka MSZ, Zofia Lorentz, cyniczny marszand, Karol Boznański, emerytowany oficer służb specjalnych, Anatol Gmitruk. Jednakże mieleckich klubowiczów urzekła Szwedka, legendarna złodziejka, Lisa Tolgfors i jej „tigry i olifanty”.
Niewątpliwym atutem powieści są wiadomości z zakresu historii sztuki. Autor zamieścił z faktograficzną dokładnością dane dotyczące obrazów, metod odzyskiwania zaginionych obiektów.  Zręcznie wplótł akcje w historię malarstwa. Podjął ważny problem zaginionych dzieł sztuki.Czytając Bezcennego nasuwa się porównanie do Dana Browna czy Perez-Reverte. Bezcenny stanowi rozrywkę dla miłośników spiskowej teorii dziejów.  Nie można oprzeć się wrażeniu, że książka stanowi gotowy scenariusz na film. Autor nie abstrahuje od polityki, na kartach powieści zamieszcza swoje poglądów (znane nam, Klubowiczom ze spotkania autorskiego z Panem Miłoszewskim). Snuje rozważania dotyczące historii II wojny światowej, roli i wzajemnych wpływów nazistów, Hitlera i Himmlera na bieg historii.
Po „Szackim” książka mnie rozczarowała. Powieść partiami bywa nudna. Zbyt naciągany realizm. Książka oscyluje na pograniczu fantastyki. Dyskusja na Klubie była dynamiczna i wzajemnie sympatie i antypatie (w stosunku do książki) się uzupełniały, by zakończyć stwierdzeniem Roberta: A co wy możecie o tym wiedzieć.
W październiku „Światła września” Carlosa Ruiza Zafona.
Marta N.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: