Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850450 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mogielnicy

Richard Paul Evans : "Na rozstaju dróg"

15-02-2013

12 lutego spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Mogielnicy. Raz w miesiącu biblioteka na półtorej godziny przeobraża się w „literacką kawiarenkę”, w której przy kawie i herbacie można wymienić się swoimi poglądami i odczuciami na temat przeczytanej książki, polecić coś nowego i ciekawego, porozmawiać o wydarzenia z życia kulturalnego i nie tylko…Tematem spotkania była książka „Na rozstaju dróg” – to druga część „Dzienników pisanych w drodze” autorstwa Richarda Paula Evansa.
Główny bohater, Alan Christoffersen to mężczyzna, który utraciwszy po wypadku żonę, po oszustwie wspólnika firmę i cały majątek wyrusza w podróż. Podróż niezwykłą, bo pieszą i wiodącą… przez całe Stany Zjednoczone. W pierwszej części „Dzienników…” nie dochodzi jednak daleko, zaatakowany i ugodzony nożem przez bandę nastolatków. W drugiej budzi się w szpitalu i przekonuje, że poza złymi ludźmi na trasie jego wędrówki znalazło się też wielu dobrych i całkowicie bezinteresownych. Ktoś pomógł mu, zanim wykrwawił się na poboczu drogi, ktoś zaopiekował się nim w szpitalu, pomógł w rehabilitacji, a jeszcze ktoś inny zaoferował mu mieszkanie na czas rekonwalescencji. Szybko jednak okazało się, że dobre uczynki są najlepszą walutą i właśnie w niej Alan „zapłaci” swoim dobroczyńcom. Angel, a właściwie Nicol pomoże uporać się z duchami przeszłości i przywróci jej wiarę w sens życia, młodej dziewczynie Kailami, odrzuconej przez najbliższych pomoże spełnić jakże proste marzenie : mieć normalny dom i możliwość nauki. Jest jeszcze stary i samotny Pete, który mógł umrzeć z uśmiechem na ustach w otoczeniu przyjaciół. Podróż i cierpienie bohatera są prawdziwe aż do bólu – nie brakuje groźnych sytuacji, zwątpienia, poczucia straty, rezygnacji, zmagania się z problemami własnymi i innych oraz wątpliwości w sens życia. W swoim dzienniku Alan napisał, że „istnieją dwa rodzaje ludzkiego cierpienia. Takie, które nas goni, oraz takie, za którym my uporczywie gonimy”. Droga Alana przypomina drogę każdego z nas, zwyczajne, codzienne życie. Jego opowieść uczy nas, że nie wolno się poddawać, nawet jeśli nie wiemy co nas spotka po drodze. Każe wierzyć, że dobro przetrwa i zwycięży. Daje nadzieję, że cierpienie i strata mają sens, nawet jeśli nie odkrywamy go od razu. Nawet, jeśli nie odkryjemy go nigdy. Alan w swoich dziennikach napisał, że „… Moja wędrówka nie była ucieczką od przeszłości, była pomostem do mojej przyszłości i każdy, nawet najmniejszy krok był aktem wiary i nadziei, zapewnieniem siebie samego, że warto żyć”.
Na rozstaju dróg” to książka dla wszystkich. Każdy w niej znajdzie cząstkę siebie – dzięki niej czytelnik może zrozumieć coś bardzo ważnego, coś, co pomogło utrzymać równowagę i wyruszyć naprzeciw losowi. Jest to książka wartościowa, niosąca konkretne przesłanie a nie tylko błahą rozrywkę i możliwość zabicia czasu.

Następne spotkanie DKK odbędzie się we wtorek 5 marca o godzinie 16:30. Tematem będzie książka Richarda Paula Evansa pt. „ Stokrotki w śniegu”. Serdecznie zapraszam.

Irena Łuszczek
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: