Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854372 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mogielnicy

Barbara Rybałtowska: "Magia przeznaczenia"

08-05-2013

7 maja Dyskusyjny Klub Książki w Mogielnicy zebrał się już po raz dwudziesty. Tematem była książka Barbary Rybałtowskiej pt. „Magia przeznaczenia”.Jest to opowieść, która zatacza krąg, a najbardziej wszystkim kieruje j nieprzewidywalny reżyser – „magia przeznaczenia”.

Polska z czasów zaborów, Wielka Rewolucja Rosyjska, przedwojenna Francja, współczesna Polska i Paryż z ostatnich dziesięcioleci. W takiej scenerii toczy się historia pewnej rodziny, jej niezwykłych kobiet, które stają przed wyzwaniem rzuconym przez los. „Magia przeznaczenia” to również saga rodzinna. Rybałtowska opowiada losy rodziny, w której żyłach płynie krew polska, rosyjska i francuska, a której korzenie wywodzą się z Białostoczczyzny. Mirelle, młoda Francuzka na prośbę swej babci, Rosjanki z pochodzenia jedzie do Polski do Marii Nagłowskiej, wieloletniej  przyjaciółki rodziny. Obie kobiety próbują wspólnie odszukać dokumenty i informacje na temat swoich przodków mieszkujących w majątku Harca w XIX wieku. W poszukiwaniach pomaga im pasjonatka i jak się okazuje daleka krewna Eulalia Harczuk.

 I tu autorka zagłębia się w przepiękną historię losów rodziny, która rozpoczyna się w XIX wieku w okolicach Białegostoku. Polska jest pod zaborami, a senior rodu wielkim patriotą i uczestnikiem Powstania Styczniowego. To właśnie jedna z jego córek, Zenobia, rosyjska uciekinierka  jest seniorką rodziny zamieszkałej wprawdzie we Francji, ale mającej powiązania polsko-rosyjskie. To historia rodzinna na przestrzeni 200 lat, w czasie których zawirowania polityczne i społeczne miały olbrzymi i tragiczny wpływ na losy przodków Mirelle.  Rewolucja, wojny czy epidemie nie tylko boleśnie raniły, ale wywracały życie do góry nogami.

      Historie kobiet z pięciu pokoleń są wiarygodne, przekonujące i niesamowicie wciągające. Losy bohaterek – kobiet bardzo różnych, ale silnych wewnętrznie, zmuszonych do pokonania życiowych dramatów. Kobiet, które są w stanie zapewnić byt i stabilizację swoim najbliższym, być dobrymi matkami nie tylko dla swoich dzieci ale i  zapatrzonych w siebie mężów. Te niezwykłe i dzielne kobiety, na barki których spadały często olbrzymie ciosy potrafiły wyjść z tego z podniesioną głową,  niczym przysłowiową tarczą.

     Współczesne wydarzenia są przeplatane retrospekcjami. Ubarwia to fakty i pobudza ciekawość czytelnika, który z niecierpliwością obraca kartki, by poznać zawiłe losy Irminy, jej przodków i potomków. Jest to książka niby z tych lekkich, łatwych i przyjemnych, ale z pewnymi przesłaniami. Równocześnie jest to kawał pięknie napisanej historii o losach ludzi na tle przemian politycznych i społecznych.

    „Magia przeznaczenia” jest napisana językiem prostym ale bardzo pięknym. Widać tu, że autorka ma niewątpliwy talent do opisywania rodzinnych opowieści na tle wydarzeń historycznych. Udało jej się znakomicie oddać klimat burzliwych czasów XIX i XX wieku. To książka o kobietach, ale przeznaczona dla wszystkich.

    Z Barbarą Rybałtowską sympatycy jej twórczości będą mieli okazję porozmawiać osobiście na spotkaniu autorskim w ramach DKK w dniu 16 maja 2013 roku (czwartek) o godzinie 17:00. Spotkanie odbędzie się w Ośrodku Kultury w Mogielnicy. Serdecznie zapraszam.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: