Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849291 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mogielnicy

Catrin Collier: „Córka Magdy”

07-11-2013

Catrin Collier – „Córka Magdy” czyli wojna, prawdziwa miłość i sekret z przeszłości.

 
    „Literacka Kawiarenka” mieszcząca się w bibliotece w Mogielnicy po raz kolejny gościła sympatyczki dobrej literatury w ramach Dyskusyjnego Klubu książek. Tym razem omawiana była świetnie napisana powieść Catrin Collier zatytułowana „Córka Magdy”. Pomimo tego, że pisarka jest angielką, akcja książki w większej części umieszczona została w Polsce, na Zamojszczyźnie.
   Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej Magda Janek przybywa niemal bez środków do życia do walijskiego miasteczka Pontypridd, mając nadzieję na lepszą przyszłość dla siebie i swojej córki, Heleny. Wojna przekreśliła wszystkie jej zamierzenia, pragnie więc za wszelką cenę, by Helena osiągnęła to, o czym marzyła kiedyś ona sama. Pontypridd lat sześćdziesiątych jest miejscem dużych możliwości. Przed atrakcyjną, pewną siebie Heleną otwierają się szanse, o których jej matce nawet się nie śniło. Ma dwadzieścia jeden lat i szykuje się właśnie do ślubu z przystojnym Nedem, gdy dochodzi do największej tragedii w szczęśliwym dotąd życiu dziewczyny. Niespodziewanie umiera jej matka, a ona odkrywa mroczną tajemnicę, sekret tak szokujący, który matka zdecydowała się zabrać go ze sobą do grobu . Wraz z narzeczonym wyrusza do Polski, jak się okazuje nie tylko po to, żeby złożyć prochy ukochanej matki na cmentarzu w jej rodzinnej miejscowości, ale również, nieświadoma jeszcze tego faktu – aby odnaleźć swą prawdziwą rodzinę. Na miejscu, w rodzinnej wsi matki okazuje się, że Adam Janek którego uważała za swojego ojca, jednak nim nie był... Dlaczego w takim razie matka ją okłamała, kto jest jej prawdziwym ojcem? Dokąd tak naprawdę przynależy i kim jest? To pytania, na które Helena szuka odpowiedzi. Nie wszyscy są przychylni tym poszukiwaniom i jej samej, jednakże pojawia się i wspomaga ją ktoś, kto sprawia, że nie mamy pewności czy Helena powróci do Walii i poślubi Neda....
    Autorka ukazuje nie tylko Anglię lat sześćdziesiątych, ale również Polskę z czasów drugiej wojny światowej i okresu „żelaznej kurtyny”. Bardzo sugestywnie opisana jest bieda i zacofanie wsi zabitej dechami na Zamojszczyźnie, gdzie nie ma szkoły, kościół zamknięty dla wiernych przez władze, a życie towarzyskie toczy się w barze, do którego oczywiście kobiety miały wstęp wzbroniony. Ukazane jest spustoszenie w psychice ludzi spowodowane polityką hitlerowców jak również  i polskich władz powojennych. A przede wszystkim ukazana jest tragedia ludzi w czasie wojny. Matki które traciły dzieci, żony mężów, panny narzeczonych. Czasy, w których sąsiad bał się sąsiada, brat siostry, kiedy każde nieopatrznie wypowiedziane słowo mogło być powodem do aresztowania. Książka jednak napisana jest w taki sposób, że trudno jest się od niej oderwać od pierwszej do ostatniej strony. Jest to świetna lektura dla młodego pokolenia, dla którego tamte czasy są często czystą abstrakcją znaną jedynie z opowieści ludzi starszych lub z ekranów telewizora.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 28 listopada 2013 roku o godzinie 18:00. Biblioteka w Mogielnicy bierze udział w Drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej Dyskusyjnych Klubów Książki jako jedna z pięćdziesięciu w Polsce. Odbędzie się promocja książki pt. „”Bezbarwny Tzukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” Harukiego Marakamiego – wybitnego japońskiego pisarza współczesnego.
Wszystkich sympatyków dobrej literatury serdecznie zapraszam.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: