Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854314 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Nosówce

"Kiedy byłam mała... Kiedy byłem mały"

18-03-2013

14 marca odbyło się trzecie w tym roku spotkanie młodzieżowego DKK .Dyskusja dotyczyła książki Anny Onichimowskiej i Grzegorza Kasdepke „Kiedy byłam mała… -Kiedy byłem mały”. Młodzi klubowicze stwierdzili że wspomnienia dwójki bohaterów –literatów czyta się jak dobrą powieść, mnóstwo tam zabawnych przygód ilustrowanych czarno-białymi obrazkami Joanny Olech, które dają posmak sielankowego okresu dzieciństwa, kiedy człowiek nie zawraca sobie głowy poważnymi sprawami .Mała Ania(Anna Onichimowska), warszawianka z ul. Wawelskiej a potem Rakowieckiej szczerze relacjonuje fakty ze swego dzieciństwa, przyznając się do wielu „wstydliwych” sprawek np. tego że niesmaczne jedzenie upychała do szuflady, przez okrągłe otwory drzwi podglądała rodziców, nie cieszyła się z narodzin braciszka-chociaż później bardzo go pokochała, nie lubiła swej ogromnej i ciężkiej z powodu gipsowych rąk i nóg lalki Jadzi której się troszkę bała pani od gry na pianinie w grubych okularach i za ciasnych szpilkach, która była wiecznie niezadowolona. Na szczęście przeważają pogodne wydarzenia, np. zabawa kredkami, którym nadaje imiona, jazda na łyżwach w której robi duże postępy, robienie zabawek na choinkę i zabawa lalkami z papieru na które ma mnóstwo ubranek.
Mały Grześ (Grzegorz Kasdepke) mieszka w Białymstoku po którym kursują „Warszawy”, „Wołgi”
i „Trabanty” i w oczach chłopca wszystko wokoło jest bardzo duże. W swoim domu potrafi „przenikać niewidzialny mur” między rodzicami i dziadkami, zostaje zastępcą podwórkowej bandy i uczestniczy w bitwie na kamienie, często biega na górę „Magdalenkę” skąd zjeżdża „na łeb na szyję” rowerem lub na sankach i trochę boi się pijanego dozorcy, który rzuca w chłopaków kamieniami. W pamięci Grzesia zapisała się Brygidka- pewna starsza i wścibska osoba która była trwałym elementem pejzażu ul. Kalinowskiego i w wyobraźni małego chłopca stanowiła ostoję „bezpiecznego” życia, nazywa ją „Panią Bóg”. Po jej śmierci wszystko się zmienia, maleje łącznie z górą „Magdalenką” a wynika to z faktu że chłopiec dorasta.
Po dyskusji klubowicze wspominali scenki ze swojego życia, które najbardziej utkwiły im w pamięci. Dla Bartka szokiem był „Święty Mikołaj” który nie miał brody i jak wyznaje od tego momentu przestał w niego wierzyć, Szymek pamięta pobyt w Bieszczadach a Wiktoria pierwszy wyjazd nad morze.
Moderator: Halina Kuleta

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: