Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850793 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Cieszanowie

Dorota Gąsiorowska: "Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami"

18-07-2019

Wakacyjne spotkanie DKK odbyło się tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca. Tematem była książka Doroty Gąsiorowskiej „Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami”. Opowieść o tajemnicach skrywanych przez rodzinę, które mają wpływ na kolejne pokolenia. Autorka głównie skupia się na kobietach, mężczyźni potraktowani są powierzchownie. Pokolenie kobiet prowadzące atelier z kapeluszami: babcia Lidzia i wnuczka Kamelia, której udaje się poznać od lat skrywane tajemnice rodzinne. Dzięki jej zaangażowaniu prawda wychodzi na jaw i dawne sprawy jawią się w zupełnie nowym świetle. Książka ciekawa, aczkolwiek zbyt obszerna. Klubowicze zgodnie uznali, że historię można by zawrzeć na mniejszej ilości stron co czyniłoby ją bardziej ciekawą.

 

Moderator: Małgorzata Mizyn

 

Dorota Gąsiorowska – Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami

 

Kolejna książka poczytnej autorki, ukazała się w 2018 r. Jej fabułę stanowią rodzinne koleje losu kobiet kilku pokoleń. Bohaterkami pokaźnej objętościowo powieści są właścicielki pracowni i sklepu, gdzie robione i sprzedawane są kapelusze. Sklep z kapeluszami jest tylko miejscem nielicznych, krótkich akcji. Główny temat, który zawiera kilka wątków, dotyczy dramatycznych losów kobiet z pięciu pokoleń. On jedynie stanowi wartość omawianej książki. Reszta jest wypełniaczem stron, gdzie mamy drobiazgowe pokazywanie czynności, gestów, opisywanie pomieszczeń i znajdujących się w nich mebli i sprzętów itp. Trzeba jednak przyznać, że postaci kobiet są ciekawe i różnorodne. Nie są to osoby ze świecznika społecznego, naukowego, literackiego czy towarzyskiego współczesnego Krakowa, utrzymują się one z prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej. Można stwierdzić, że ich koleje życia nie są czystą fantastyką, wydarzenia i postępowanie bohaterek są oparte na znajomości realiów życia codziennego, jak też ich psychiki. Jest w powieści kilka wzruszających scen. Do nich należy między innymi spotkanie najmłodszej z rodziny- Kamelii ze swoją dużo starszą ciocią Florą. Książka zawiera dużo emocjonalnych przeżyć . Pokazana jest szeroka gama uczuć : miłość, rozpacz i ból po stracie najbliższych, egoizm, żal do kogoś. Brygida, która rozpoczęła produkcję i sprzedaż kapeluszy, jest postacią tajemniczą, zasługującą na złą ocenę, w końcu okazało się, że ma świadomość wyrządzenia zła i żałuje swego postępowania, chociaż nie ma odwagi powiedzieć tego swej córce. Kamila, wnuczka Brygidy jest uosobieniem dobroci, pracowitości, sympatii do innych osób, szczerości, zdecydowana na ryzyko, czasem działa pod wpływem impulsu i nagłego przypływu uczuć. To dzięki niej, mroczne dzieje rodziny zostają w pełni wyjaśnione. Autorka wyposaża dwie inne postaci kobiece - nie związane węzłami rodzinnymi z głównymi bohaterkami powieści, obie „po trudnych przejściach życiowych”, z bagażem złych doświadczeń mężczyznami – w cechy pozytywne. Jedna z nich jest typowym przykładem „zaprzedania duszy diabłu” za awans społeczny. Ten wątek kończy się pomyślnie, a jego bohaterka nie zasługuje na potępienie. Postaci męskie potraktowane są marginalnie. O dwóch młodych pracownikach gazety prawie niczego się nie dowiadujemy. Autorka nie miała pomysłu na pokazanie ich pracy, zainteresowań, życia towarzyskiego. Co kilkadziesiąt stron dowiadujemy się, że śpieszą się, bo są ze sobą umówieni. Nigdy nie poznajemy tematu, rodzaju i efektów tych spotkań. Obu autorka wyposaża w pozytywne cechy charakteru. Obaj spotykają się z Kamilą. Jednemu z nich udało się zdobyć jej sympatię, nie tylko po spędzeniu upojnej nocy w starym, pełnym tajemnic młynie. Drugi z nich to niezdecydowany co do swych uczuć, trochę tajemniczy, współczesny singiel. Ostatecznie, ta książka zasługuje na nieco wyższą ocenę niż czytadło dla kobiet.

 

Edward Dziaduła, DKK-Cieszanów,

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: