Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854343 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Cieszanowie

„Dziecko w śniegu"

11-09-2019

Ostatni czwartek sierpnia członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się aby porozmawiać o książce Włodka Goldkorna „Dziecko w śniegu”.

 

Rozpoczyna ją krótka, ale wstrząsająca historia: „ Ciocia Chajtele była kuzynką mojego ojca. Chajtele to zdrobnienie od Chaja, po hebrajsku życie. Wiedziałem, że w czasie wojny ukrywała się w lesie. Tak właśnie mówiła „w lesie”, nie wymieniając żadnej nazwy. Nigdy nie opowiadała o tym, co przeszła. Ta sekretna historia rozpalała moją wyobraźnię. W końcu opowiedziała mi ją moja siostra, która usłyszała to od mamy. Kobiety zachowały ją dla siebie. Była zima. Chajtele razem ze swoimi towarzyszami, Żydami, musiała nagle uciekać z kryjówki. Miała maleńkie dzieciątko. Porzuciła je w śniegu. Ocalała,” Książka jest opowieścią, reportażem, refleksją nad Holocaustem. Autor należy do tzw. „drugiego pokolenia”, które II wojna światowa dotknęła pośrednio: zabierając członków rodziny. Dla niego zagłada to opowieści, które toczyły się w domu, to historie przyjaciół, rodziny. Włodek Goldkorn – Żyd i Polak- próbuje zrozumieć i pokłonić się nad pamięcią i uczuciami. Urodził się w Polsce, wyjechał z rodzicami do Izraela by ostatecznie zamieszkać we Włoszech. Po 50 latach wraca do Katowic, gdzie się wychował i odbywa sentymentalną podróż po Polsce, snuje swoje refleksje. Ocenia na chłodno, nie wartościuje. Skupia się nie tyle na Holokauście, ale na tym, co uczynił z ludźmi, o konsekwencjach, które dotknęły również jego. Odwiedza symbole Zagłady: Auschwitz Birkenau, Bełżec, Sobibór, Treblinka. Jest to podróż po wspomnienia. Nieocenionym przewodnikiem tej wędrówki był Marek Edelman. Włodek od dziecka miał zakodowane, aby nie wstydzić się swojej narodowości. Wzrastał w cieniu Zagłady, którą próbował zrozumieć i opisać. „Dziecko w śniegu” to książka wzruszająca, zmuszająca do refleksji. To opowieść o doświadczaniu zła, o prawdzie, o przetrwaniu. Autor nie krytykuje, nie potępia, jest obiektywny w swoich sądach. Na koniec stwierdza jednak, że zagłady nie da się zrozumieć, można jedynie podjąć wysiłek zrozumienia tego, co niezrozumiałe.

 

Moderator: Małgorzata Mizyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: