Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853270 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Haczowie

Hanna Kowalewska: "Zanim odfrunę"

18-07-2019

10 lipca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była powieść Hanny Kowalewskiej pt. „Zanim odfrunę”.

 

Hanna Kowalewska to współczesna pisarka znana naszym czytelnikom z takich powieści jak cykl „Zawrocie”. Wybrałyśmy kolejną powieść tej autorki, ponieważ zebrała ona pochlebne recenzje od czytelników i nie tylko, a więc miała być doskonałą, lekką wakacyjną lekturą. Nie wszystkie czytelniczki były zgodne co do tej opinii. Dlaczego? Powieść Hanny Kowalewskiej niczym nie zaskakuje. Tytuł, który zapowiada wątek o przemijaniu, odchodzeniu i walkę z czasem zdaje się prowokacją na wyrost. W powieści znajdujemy szereg schematów charakterystycznych dla literatury obyczajowej takich jak: realizm postaci i wydarzeń, panoramiczne ujęcie danego środowiska, dbałość o szczegóły w opisie miejsc, ubiorów, sprzętów, zwyczajów itp. Pomimo zachowania tychże cech na pierwszy plan wysuwają się historie zawiedzionych miłości, marzeń planów i nadziei, a więc obraz typowy dla powieści romantycznych. Jedna z koleżanek zauważyła, że bohaterowie powieści odzwierciedlają życie, zwyczaje i mentalność środowiska małomiasteczkowego. Opis wydarzeń nacechowany jest gorzkimi wspomnieniami, rozterkami, wyrzutami i obwinianiem wszystkich dookoła. Hanna Kowalewska obnaża nasze narodowe wady, czyli skłonności do obmowy oraz łamania ludzkich sumień poprzez rozsiewanie plotek i wyjawianie powierzonych tajemnic, które niszczą uczucia bliskich osób. W naszej opinii na szczególną uwagę zasługuje postać Weroniki, osoby subtelnej, wrażliwej, kochającej zwierzęta. Wydarzenia rozgrywają się w nadmorskiej miejscowości oraz w jej okolicach, a więc piękno kaszubskiej przyrody wnosi w tragiczne losy bohaterów nieco ciepła i metafizyki przeplatającej się z trudną rzeczywistością. Właśnie te wątki opisujące zwyczaje, piękno otaczającej przyrody i tajemnice z przeszłości są naszym skromnym zdaniem największym atutem powieści. Jeżeli lubisz drogi czytelniku powieści romantyczne, wzruszające historie o otwieraniu pozamykanych drzwi to życzymy Ci miłej lektury.

G. Serafin

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: