Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848755 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Jarosławiu

Anna Sward: "Vera"

17-12-2019

Nasze kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce 4 grudnia 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Filii Nr 4. Tym razem wzięliśmy pod lupę(rozwagę)/dokonaliśmy analizy książki norweskiej pisarki Anny Sward pt. "Vera".

 

Zanim przystąpimy do czytania na uwagę zasługuje nietypowa okładka książki - młodej ładnej dziewczyny, jak i tytuł związany z imieniem, który jak się później okazuje nie dotyczy głównej postaci. Wprowadza nas to w nastrój tajemniczości. Młodziutka 17-letnia dziewczyna przedstawia nam swoją historię życia, kawałek po kawałku. Poznajemy ją w chwili ślubu, u podstaw którego nie leży raczej miłość. Młoda Francuzka z bagażem ciężkich doświadczeń rozpoczyna życie w dalekim, obcym i zimnym kraju, w rodzinie opartej na dziwnych relacjach. Dzięki jej wspomnieniom śledzimy losy głównej bohaterki w różnych etapach życia: dzieciństwa we Francji, ucieczki z kraju, pobytu w Polsce i wybuchu II wojny światowej, jak i dotarciu cudem do Szwecji. Dzięki wielopłaszczyznowości A. Sward odkrywamy kształtującą się tożsamość postaci, która próbuje przetrwać w trudnych dla niej czasach, w okresie dorastania. Zwłaszcza, że jako dziewczyna wcześnie rodzi córeczkę i nie wie jak stać się zarówno kobietą, matką i żoną. Przeżywamy zatem wraz z nią ten stan wstydu, odrzucenia, bezradności i niespełnionego życia. Autorka od pierwszych słów wprowadza narrację pierwszoosobową, co pozwala poznać bardzo głęboko psychikę bohaterki. Podobnie jak specyficzna surowość opisu wydarzeń i relacji międzyludzkich potęguje u nas mroczność, co uatrakcyjnia powieść. Na uznanie zasługuje fakt, iż uczestniczki klubu przyznały tej pozycji najwyższą ocenę ze wszystkich omawianych książek, a dyskusja była bardzo burzliwa i dotyczyła różnych życiowych dylematów. Dochodzimy w końcu do wniosku, że powieści skandynawskie w ukazaniu ludzkiej psychiki są najważniejszymi dokonaniami europejskiej literatury współczesnej.

 

Z tym większą przyjemnością zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się już 8 stycznia w 2020 r. Wspólnie skupimy się nad reportażem Agaty Tuszyńskiej niejednoznacznie zatytułowanym "Bagaż osobisty. Po marcu".

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: