Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849332 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Krośnie

„Świat według Janki”

06-11-2019

Świat codziennie rozgrywających się tragedii

 

28 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka”. Przedmiotem dyskusji stała się opowieść Janiny Ochojskiej o życiu na krawędzi, przełamywaniu barier i o pomaganiu naprawdę, spisana przez dziennikarkę Miesięcznika „Znak” Marzenę Zdanowską w książce „Świat według Janki”.

Janina Ochojska, jedna z najbardziej znanych działaczek społecznych, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, od wielu lat niosąca pomoc na obszarach największych konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych, odznaczona wieloma nagrodami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w książce szczerze i przenikliwie mówi o miejscach, w których bezgraniczne zło spotyka się z najwyższym dobrem. Swoją opowieścią zabiera czytelnika na Filipiny, do Syrii, Afganistanu, Somalii, Sudanu i Korei Północnej. W książce ukazuje trudny i niebezpieczny zawód pracownika humanitarnego. Buduje wizerunek Polski jako kraju pomagającego i solidarnego. Pisze o ogromie nieszczęść i trudnej dobroczynności, jednocześnie przekonując nas wszystkich do robienia rzeczy niemożliwych. Uzmysławia, że „nie wystarczy, żebyśmy potrafili zadbać o samych siebie. Jeśli nie dbamy jedni o drugich, wtedy czegoś bardzo ważnego nam w życiu brakuje”. Widzi sens swojej pracy, chociaż codziennie pokonuje nie tylko własne ograniczenia, ale i bariery stawiane przez organizacje, rządy, a nawet osoby, którym niesie wsparcie. Zawsze jednak dodaje: „jestem pewna, że takiej pomocy, nigdy nam nie zapomną”. Książka zdaniem czytelników jest trudną lekturą, zarówno jeśli chodzi o treść jak i sposób narracji. Pomimo tego jest godna polecenia, bo zabiera nas w obszary, o których niewiele wiemy. Janina Ochojska uzmysławia nam w reportażu, że społeczeństwo polskie jest słabo zorientowane w sprawach globu, a to sprzyja powstawaniu stereotypów, lęków i jeszcze bardziej je zamyka na sprawy świata. Uczy nas pokory i otwiera oczy na różne kwestie. Uzmysławia, że „nawet jeśli nie interesuje nas dobroczynność to powinniśmy chociaż wiedzieć, jak wygląda świat i jego bardzo realne problemy”. Daje do zrozumienia, że „wiele jest sposobów pomagania. Każdy z nas może to robić. Ważne jest tylko, żeby w działanie to zaangażować zarówno serce jak i głowę”. Wszystkimi swoimi wypowiedziami i czynami zaraża entuzjazmem i zaleca praktykowanie codziennej dobroczynności. Warto zatem zanurzyć się w „Świecie według Janki”, tym bardziej, że dochód ze sprzedaży książki został przeznaczony na pomoc ofiarom kryzysów humanitarnych.

 

29 listopada 2019 r. na godz. 16 zapraszamy wszystkich klubowiczów na spotkanie andrzejkowe.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: