Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26957442 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Krośnie

„Stuhrmówka czyli wewnętrzny gen wolności”

21-02-2019

Jaki ojciec taki syn? Niekoniecznie

 

19 lutego 2019 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie miłośników czytania i dyskutowania o książkach tworzących Dyskusyjny Klub Książki. Przedmiotem rozmów była książka „Stuhrmówka czyli wewnętrzny gen wolności”.

W rozmowie z Beatą Nowicką Maciej Stuhr wraca pamięcią do swojego dzieciństwa, młodości, czasu studiów i tworzenia kabaretu. W książce zawarte są fotografie z rodzinnego archiwum oraz opinie bliskich mu osób o nim samym. Są też wypowiedzi tych, którzy z nim współpracują i nawiązania do filmów, w których grał. Ta rozmowa to wspomnienia i anegdoty zarówno z życia prywatnego jak i z planów filmowych i scen teatralnych. Wspomnienia z dzieciństwa skupiają się na miłości rodziców, którzy, mimo pochłaniającej czas pracy w artystycznych zawodach, dbali o jego rozwój fizyczny, muzyczny i duchowy. Maciej Stuhr, jak sam przyznaje, jest osobą raczej zamkniętą w sobie, ta cecha najbardziej łączy go z ojcem. Wychowany niemal za kulisami teatru chłonął jego atmosferę każdym zmysłem. Pozornie oczywistą ścieżką kariery było dla niego zostanie studentem krakowskiej PWST. Wszak nazwisko i stanowisko ojca, który był w niej rektorem, mogłyby mu w tym pomóc. Jednak Maciej Stuhr wybrał inną drogę. „Zbudował” siebie po swojemu, nie korzystając z protekcji. Do miejsca, w którym jest, dotarł sam. A dziś Maciej Stuhr to nie syn znanego ojca, ale po prostu Maciej Stuhr - aktor. „Stuhrmówka” wzbudziła wśród klubowiczów mieszane uczucia. Stwierdzili, że książka ta to swoista laurka dla Macieja Stuhra: wszyscy wypowiadający się na jego temat oceniają go pozytywnie, lubią, cenią jego zaangażowanie w pracę. Jednak niektóre z tych opinii są przesłodzone, przelukrowane. Klubowicze utożsamiają Macieja z jakąś rolą, czy to teatralną czy też filmową. Ale pamiętają też jego mniej lub bardziej dosadne opinie o poszczególnych partiach politycznych. Zdaniem członków spotkania aktor powinien zostać aktorem, czyli robić to, na czym zna się najlepiej. Niekoniecznie zaś wykorzystywać swoją medialność i rozpoznawalność, by zaistnieć jako strona w sporze politycznym. Aktor powinien być kojarzony z rolą i z aktorstwem, podsumowali klubowicze.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 19 marca 2019 roku.

 

Agnieszka Urbanek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: