Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854282 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Lesku

"Agonia dźwięków", "Warto żyć. Lejb Fogelman"

07-05-2019

Kwiecień w DKK

 

Podczas spotkania leskiego Dyskusyjnego Klubu Książki w kwietniowe popołudnie wzięliśmy do dyskusji dwie odmienne lektury. Jedna z nich to powieść pisarza katalońskiego Jaume Cabre pt. Agonia dźwięków. Została ona wydana ponad 30 lat temu w 1984 roku, ale dopiero teraz przetłumaczono ją na język polski. Akcja powieści rozgrywająca się na początku XX wieku, przenosi czytelnika do warownego klasztoru La Rapita o bardzo ostrej regule. Przewodzi w nim wielebna matka Dorotea, kobieta surowa, zgorzkniała i pozbawiona poczucia humoru. W charakterze spowiednika zostaje tam zesłany brat Junoy, utalentowany muzyk. Spowiednik staje po stronie dwóch nowicjuszek, które nie potrafią przystosować się do rzeczywistości klasztornej. Brat Junoy jest zdania, że umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje. Historia rozgrywająca się w klasztorze oraz późniejszy proces to opowieść o pojedynku między wolnością a zamknięciem na świat, między otwartością umysłu a skostniałością. Aby osiągnąć cel można iść różnymi drogami. Ważne, aby żyć i pozwolić żyć innym.

Druga prezentowana książka autorstwa Michała Komara nosi tytuł Warto żyć. Lejb Fogelman. Michał Komar jest scenarzystą, krytykiem filmowym, autorem wywiadów-rzeka. Omawiana lektura jest kolejnym takim wywiadem. Tym razem bohaterem jest polski prawnik, wykształcony w Stanach Zjednoczonych – Lejb Fogelman. Urodził się w Legnicy w żydowskiej rodzinie, po antysemickiej nagonce w 1968 r. wyjechał do USA, tam skończył m. in. Harvard, został wziętym prawnikiem i w latach 90. wrócił do Warszawy. A po drodze zdarzyło się wiele, bardzo wiele. I wydaje się, że za wiele. Opowieści Fogelmana są trochę podkoloryzowane i przez to tracą na wiarygodności… Nie można brać tej książki na poważnie, trzeba zmrużyć oko i wziąć wszystko w nawias. Od bohatera można nauczyć się pozytywnego podejścia do życia i radości z niego. Każda książka pozostawia coś po sobie. I te omawiane pozycje nie były straconym czasem.

 

Joanna Krawczyk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: