Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850893 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Lesku

"Księga wyjścia", "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu", "Prowincja pełna gwiazd"

02-06-2019

Maj w DKK

Znowu książką omawianą przez członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Lesku była pozycja faktograficzna. Była nią „Księga wyjścia” Mikołaja Grynberga. Jest to zbiór rozmów autora z Żydami, ukazujący ich sytuację po Marcu 1968 roku. Większość z nich opuściła Polskę. Tylko nieliczni, między innymi rodzice M. Grynberga, zdecydowali się zostać w Polsce. Każda rozmowa to bardzo osobista opowieść o dzieciństwie, szkole, interakcjach z polskimi rówieśnikami, wchodzeniu w dorosłość. Rozmówcy wspominają najczarniejsze momenty, gdy atmosfera wokół Żydów w Polsce zaczęła się zagęszczać. Jednym z takich momentów było przemówienie W. Gomułki, po którym zaczął się exodus Żydów z Polski. Było to bardzo trudne – wielu z nich musiało pozostawić swój majątek, rodzinę, studia. Po tej trudnej lekturze można postawić pytanie: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania? Trzeba jednak uważać na uogólnienia i stereotypy, bo nie każdy Polak w trakcie wydarzeń Marca’68 okazał się antysemitą i ignorantem.

Pozostałe dwie omawiane pozycje napisała Katarzyna Enerlich. Pierwsza z nich „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu” również nie jest pozycją lekką. Opowiada historię Barbary, której trudne dzieciństwo miało wpływ na jej dorosłe życie. Ta książka jest dla tych, którzy wychowywani byli w niepełnej rodzinie i żyli z dnia na dzień karmiąc się marzeniami, że może jednak kiedyś tato przytuli? Mądra książka, która szokuje, wzrusza, zmusza do przemyśleń nad własnym życiem. Ostatnią omawianą pozycją była „Prowincja pełna gwiazd” K. Enerlich – refleksyjna powieść o prowincjonalnej codzienności, miłości, rozstaniu, umieraniu, poszukiwaniu swoich korzeni, swojej historii ... "Nie ma spotkań przypadkowych" – każda spotkana osoba wnosi coś w nasze życie, trzeba tylko umieć to dostrzec i odpowiednio wykorzystać. Omawiane książki warto przeczytać, gdyż zmuszają do przemyśleń i każą zastanowić się nad złem i dobrem.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: