Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854429 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Nisku

"Mazel tow"

04-11-2019

Dnia 30.10.2019 r. na klubowym spotkaniu dkk dyskutowano o książce J.S. Margot pt. ''Mazel tow''.

 

Młoda studentka z Antwerpii przyjmuje się do pracy jako korepetytorka w rodzinie ortodoksyjnych Żydów o silnych tradycjach religijnych. Ona, mieszkająca z chłopakiem z Iranu styka się ze światem dotąd jej nieznanym, zamknietym dla innych z zewnątrz. Podjęcie pracy w tej rodzinie wymagało nie lada odwagi i stosowania odmiennych metod wychowawczych wobec dzieci państwa Schneiderów. Każdy nie -Żyd zatrudniony w domu musiał przestrzegać ich reguł zwłaszcza w gotowaniu. Dzieci Elzira, Sora, Jakov i Simon są w wieku od 8-16 lat i bardzo zdolni. Uczniowie uczą się edukacji religijnej i kultury żydowskiej by zdobyć wysoki poziom duchowy. Nauka odbywa się w szkole ściśle ortodoksyjnej pod kierunkiem żydowskicj nauczycieli. Korepetytorka Margot lubiała spędzać dożo czasu z Jakovlem i Elzirą niepełnosprawną ruchowo dziewczynką. Wzajemne przebywanie ze sobą przybliżało ich do siebie , pozwalało na wymianę poglądów, łamaniu nieprzekraczalnych granic a z czasem doprowadzilo do głębokiej przyjaźni. Książka oparta na faktach, napisana w sposób przenikliwy o codziennym życiu ortodoksyjnych Żydów i ich odmienności, o głębokich różnicach kulturowych . Dla wytrwałych czytelników.

Ewa Kiełb

 

"Mazel tow'' J.S. Margot to wspaniała książka oparta na faktach z życia belgijskiej pisarki, kiedy to jako studentka została korepetytorką nauczycielką dzieci w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. Autorka wprowadza nas w kulisy niedostępnego świata tych ludzi, doskonale oddaje ich codzienność. Przebywa z rodziną Schneiderów 6 lat , pomaga ich dzieciom w nauce. Jej podejście i metody nauczania sprawiają, że z czasem te dwa różne światy zaczynają sie przenikać. Rodzina Schneiderów mieszka na obrzezach belgijskiego społeczeństwa i tak jak wiekszość Żydów pielęgnuje zwyczaje,które od pokoleń się nie zmieniały. Korepetytorka nawiązuje przyjaźń między rodzicami i ich dziećmi, która będzie trwała dlugie lata. To Margot uczy małą Elzirę jazdy na rowerze, spaceruje z nią i z kupionym dla niej jamnikiem, a z bratem Jakovem tworzy ''spółkę'', w której ona pisze wypracowania dla kolegów a on je sprzedaje i oddając jej pieniądze zgarnia procent. W takiej więc atmosferze rodzi się zaufanie, przyjaźń, dzięki której Margot będzie uczestniczyć w ich święcie-szabas, do którego nikt obcy wcześniej nie był zapraszany, nauczy się ich reguł i zasad. Oni zaakceptują ją taką jaką jest chociaż mieszka z irańskim chłopakiem i daleko jej do zasad religii i katolicyzmu, w którym się wychowała. To pan Schneider pożycza jej pieniądze na wynajem mieszkania, a Margot spłaca pożyczkę w ratach bez odsetek, co w rodzinie żydów jest nie do pomyslenia. Wszystko to łączy dwa obce światy w całość mogąca nieść nadzieję, że można żyć obok siebie w przyjaźni i w poszanowaniu swojej odrębności. Tą książkę powinien przeczytać każdy, to książka z przesłaniem.

Grażyna Tyburska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: