Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848629 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Rzeszowie

„Drzewo życzeń”

10-12-2019

Wieczór Andrzejkowy, „Drzewo życzeń” Katherine Applegate – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaków” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP.

 

Listopad to czas jesiennej zadumy, ale również okazja by spotkać się w gronie Klubowiczów w wieczór poprzedzający andrzejki. Tym razem oprócz omówienia powieści: książki Katherine Applegate zatytułowanej „Drzewo życzeń”, popołudnie spędziliśmy na wróżbach i rozmowach o ludowej tradycji , jaką są obchody „andrzejek”, które co prawda zmieniały się na przestrzeni lat, stanowią jednak świetną okazję do spotkań i zabawy z przymrużeniem oka. Na wstępie naszego spotkania rozmawialiśmy o przeczytanej powieści, która zyskała wysokie oceny naszych Czytelników, jest to bowiem niezwykle ciepła historia o dorastaniu do tolerancji i otwieraniu się na innych; nie tylko ludzi. Narratorem jest drzewo, dwustuletni Dąb, który od lat obserwuje okolicę, w której „mieszka”. Udziela schronienia swoim przyjaciołom, zwierzętom różnego gatunku, które zamieszkują jego konary i dziuple. Już na początku książki okazuje się, że ludzie niesłusznie sądzą, iż drzewa i zwierzęta nie umieją rozmawiać, wydawać by się mogło, że jest wręcz odwrotnie, to ludzie mają problem z komunikacją między sobą. „Trudno się rozmawia z drzewami. Pogawędki to nie nasza specjalność. Co nie znaczy, że nie umiemy robić różnych rzeczy, których wy nie potraficie. Umiemy na przykład kołysać do snu puchate sowięta. Utrzymywać koślawe domki na drzewie. Fotosyntezować. […]” „Drzewa rozmawiają ze stworzeniami, o których wiedzą, że mogą im zaufać. Rozmawiamy ze śmiałymi wiewiórkami. Z pracowitymi dżdżownicami. Z wystrojonymi motylami i płochliwymi ćmami. Ptaki? Są fantastyczne. Żaby? Gderliwe, ale mają dobre serca. Węże? Strasznie plotkują. Drzewa? Nigdy nie spotkałem niemiłego drzewa.” Wraz ze swoją przyjaciółką – wroną o imieniu Bongo, Dąb pilnuje swego otoczenia i sąsiadów. Na przestrzeni lat poznał już wielu lokatorów okolicznych domów, którzy przybywali z różnych stron świata, by wieść spokojne życie w nowym miejscu. Dąb widział już dużo i chyba nic nie mogłoby go zaskoczyć, jednakże pewnego dnia do pobliskiego domu sprowadza się rodzina z zagranicy o wyznaniu muzułmańskim, jak możemy domyślić się z opisu ubioru dziewczynki Samar. Wkrótce okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z pojawienia się na osiedlu nowej rodziny, nazajutrz ktoś wycina w pniu drzewa napis „WYNOCHA”. Wskutek następnych wydarzeń Dąb będzie zmuszony walczyć z uprzedzeniami oraz złamać swoją zasadę - przemówi do ludzi. „Drzewo życzeń” to mądra i budująca opowieść, która na pewno pozostawi ślad w pamięci Czytelnika, znalazła się bowiem na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”). Warto nadmienić, że ukazało się już ponad 20 wersjach językowych tej powieści, która doczekała się także pozytywnych opinii w wiodących czasopismach na całym świecie.

 

Hanna Szafrańska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: