Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855043 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Strzyżowie

Katarzyna Bik: "Najdroższa – podwójne życie Damy z gronostajem ‘’

22-11-2019

Książka „ NAJDROŻSZA – podwójne życie Damy z gronostajem” to historia jednego z najdroższych dzieł sztuki, której poświecone było spotkanie naszego Klubu.

 

Autorka Katarzyna BIK – historyczka sztuki, dziennikarka ( obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie) skrzętnie i interesująco opisuje burzliwą drogę portretu Celiny Gallerani, kochanki Lodovica Sforzy, namalowanego przez Leonarda da Vinci. Książka jest także interesująca pod względem historycznym, biograficznym i politycznym, Lektura książki Katarzyny Bik daje możliwość poznania fascynującej historii – prowadzonej równolegle przez kilka epok – od piętnastego wieku do współczesności. Mamy także okazję poznać osobę mistrza Leonarda da Vinci na tle epoki. Ta historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie jest nierozerwalnie związana z Polską. W 1800 roku obraz zakupiony przez syna Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej do jej prywatnego muzeum w Puławach. Uważam , że w tym miejscu należy się parę słów poświęcić Izabeli Czartoryskiej. Znająca kilka języków, kochająca podróże i zwiedzanie, ogarnięta pasją kolekcjonerską - pozwoliło to stworzyć zbiór nie mający precedensu na ziemiach polskich. Początkowo była to kolekcja czysto artystyczna zawierająca obrazy i rzeźby. Wydarzenia historyczne w Polsce spowodowały, iż wpadła na oryginalny pomysł stworzenia muzeum polskich pamiątek historycznych, patriotycznych i narodowych. Nad wejściem do pierwszego budynku muzealnego w Polsce umieściła napis : „Przeszłość – przyszłości”. Obraz „Dama z gronostajem” w Polsce był ukrywany przed zaborcami, podczas powstania listopadowego wywieziony z kraju. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami, bowiem szczególne zainteresowanie nim wykazywał Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku „Dama” dalej prowadzi burzliwe życie – liczne podróże zagraniczne budzą wiele kontrowersji. W 2019 roku obraz został zakupiony przez państwo polskie. Obecnie obraz tkwi zamknięty w „szklanej pułapce” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, podłączonej do różnych zabezpieczeń, pilnowany przez uzbrojonych strażników. W grudniu tego roku ”Dama z gronostajem” wróci do swojego poprzedniego , lecz odnowionego, pomieszczenia w pałacu. Wszystkim, którzy lubią wracać do historii serdecznie polecam tę książkę.

 

Irena Wojciechowska DKK przy BPGiM w Strzyżowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: